10 důvodů, proč jet letos do Varů

20. 6. 2018 | REDAKCE | KVIFF sdílet tweet pin

Od 29. června až do 7. července 2018 se Karlovy Vary opět promění v nejživější místo v této republice. Proběhne totiž další ročník Mezinárodního filmového festivalu. Váháte, jestli jet?

S rozhodováním vám možná pomůžou naše #INCOtips:

 

1) je to blízko

Ruku na srdce: vydáte se za kvalitními filmy do Cannes, Berlína nebo Benátek? Ve Varech má festival hodně podobnou atmosféru, je to blíž a navíc vás to vyjde na mnohem méně peněz. V hotelu Thermal se promítá v šesti sálech, ve městě pak v dalších sedmi. Lístek koupíte za příjemných 80 korun (zlevněný dokonce za 60). Festival Pass pak nabízí spoustu dalších možností a denně návštěvu až tří projekcí.

 

2) Prvotřídní kvalita a světové hvězdy

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary žije už od roku 1946. Je to A-festival, což ho řadí mezi nejvýznamnější a nejlepší mezinárodní festivaly. Od roku 1993 na kvalitu dohlíží Jiří Bartoška a Eva Zaoralová a daří se jim přitáhnout do Varů světové hvězdy. Namátkou z posledních let: Salma Hayek, Miloš Forman, Michael Douglas, Robert de Niro, Oliver Stone, Alan Alda, John Travolta…

 

3) Češi, do toho!

I letos festival představí několik skvělých českých filmů, které tak uvidíte mnohem dříve, než kdybyste čekali na klasickou premiéru v běžném kině. Přijeďte podpořit české tvůrce (které navíc můžete i osobně potkat třeba na mejdanu v den zahájení MFF).

 

 

4) Pocta Miloši Formanovi

Letošní ročník festivalu vzdá poctu zesnulému českému režisérovi Miloši Formanovi. Zahajovacím filmem celého festivalu budou jeho legendární Lásky jedné plavovlásky z roku 1965.

 

5) Ve Varech je prostě krásně

Z jedné kolonády na druhou je to vždy jen pár kroků a věřte, že se jich nebudete moci nabažit. Kdyby přece jen, můžete si udělat výlet lanovkou na zdejší kopce a navštívit jednu z krásných místních vyhlídek. Anebo zamířit na exkurzi do podzemí vřídelní kolonády. Nikdo ve Varech jen nesedí v kině.

 

6) Živá hudba

Uslyšíte naživo Český národní symfonický orchestr. Koncert, který zahajovací slavnost zakončuje, bude letos provázet hudba z Formanových snímků.

 

7) Affleck se vrací

Hvězdu loňského ročníku Casey Afflecka uvidíte i na tom letošním. Do Varů se sice nevrací osobně, ale v originální znělce, kterou s ním pro letošní ročník festivalu natočil režisér Ivan Zachariáš.

 

 

8) Nezávislá tvorba

Jestli vás neberou hvězdy na červeném koberci, i tak máte řadu skvělých možností. Industry program, filmová sekce Lidé odvedle, pobaltské dokumenty v sekci Odrazy času nebo americká nezávislá filmová tvorba pod hlavičkou Austin Film Society. Mimochodem její zakladatel, známý režisér Richard Linklater, bude hostem festivalu. A v sekci První podání se představí deset talentovaných mladých režisérů z celé Evropy.

 

9) Léto s kovbojem

Také milujete tenhle letní retro film? Jeho hrdina Jaromír Hanzlík do Varů také dorazí. Tenhle sympaťák a gentleman českého filmu si totiž přijede převzít cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos.

 

10) Marek Eben to jistí

Je jasné, že všechno, co každý den festival přinese, nemůžete zvládnout. Někdy se také stane, že místo v kině skončíte na večírku a druhý den se z něj budete vzpamatovávat. Abyste neměli špatné svědomí, že jste o něco přišli, stačí večer kouknout na TV. I letos bude skvělý Marek Eben zpovídat filmové hvězdy a v každodenním zpravodajství přinášet festivalové zajímavosti. Takže vám rozhodně nic neuteče.

Foto:KVIFF

sdílet tweet pin