Domácí krb …přepych nebo úspora?

Mnoho lidí si přeje domácí krb, ale bojí se investice a průběžných náklad, které vyžaduje – většina se ale počátečních i průběžných nákladů jen domnívá, a automaticky připíše možnost domácího krbu pouze bohatým lidem. Ovšem při průzkumu možností trhu můžete být příjemně překvapeni, protože zděné krby či krbová kamna se dají realizovat už za několik tisíc; ceny elektrokrbů nebo krbů na biolíh pak začínají už na několika stovkách.

Krb

Ještě před samotnou stavbou krbu bychom se měli poradit s odborníkem, který nám pomůže vybrat vhodné umístění krbu tak, aby nedošlo k narušení statiky domu, a zároveň byla jeho stavba co nejjednodušší a nejméně nákladná. Největší problém – zejména u novostaveb, které jsou často vybaveny moderními nízkonákladovými kotly - představuje stavba komínu. U starších staveb by se mělo napojení krbu na stávající komín obejít bez větších potíží. Odborník nám jistě rád poradí i s vhodným výběrem materiálu; případně s nejlepší kombinací vícero prvků. Kdo se ovšem trochu vyzná, může se do stavby krbu pustit sám – nejjednodušší je stavět krb z cihel, které vydrží vysoké teploty. V průměru vyjde stavba krbu na 15 - 25 tisíc korun – samozřejmě záleží na cenách, za které nakoupíte materiál – pokud na stavbu spěcháte, nebudete mít na vytipování nejlepších cen příliš času – ale jak se říká „kdo si počká, ten se dočká“ – pokud budete ve správný čas na správném místě, může Vás materiál vyjít i na polovinu. Nutno také podotknout, že pořízení klasického krbu je vhodné zejména do domů, kde už v současnosti topí tuhým palivem – případně jako doplněk k vytápění elektrickému, plynovému aj. – ale rozhodně ne jako hlavní zdroj tepla.

Krbová kamna

Zřejmě nejběžnější alternativou klasického krbu jsou krbová kamna, která si za poslední roky našla spoustu příznivců. Na první pohled jsou zcela odlišná, avšak princip používání zůstává stejný – jediným rozdílem je snadná instalace, vzhledové provedení a ochranné sklo, aby plameny nešlehaly ven. Hlavní výhodou je úspornost a maximalizace účinku vytápění, která se samozřejmě liší na základě typu kamen. Pro občasné topení postačí malá kamna, jejichž cena se pohybuje někde kolem 5 000Kč. Pro vytápění jedné nebo více místností je třeba větších kamen, která pojmou více paliva, a postačí jim tak pouze občasná údržba. Jejich cena se může vyšplhat až na několik desítek tisíc – takto vysoká investice však nabízí značný komfort a úsporu – ta je v porovnání s klasickým kotlem zřetelná zejména při vytápění menšího počtu místností. Stejně jako klasický krb, i krbová kamna potřebují být napojena na komín kvůli odvodu kouře a přebytečného tepla.

Krby na biolíh

Krby na biolíh jsou vůbec nejdostupnější variantou krbů, které lze zakoupit. Ceny začínají už na několika stovkách - vyšplhat se ale mohou i k několika tisícům až desetitisícům – to samozřejmě záleží na přáních a celkové náročnosti zákazníka. Tyto krby mají nespočet funkcí, jejichž počet spolu s cenou stoupá – např. změna barvy ohně, nastavitelnost výšky či teploty plamenu apod. Spolu s cenou ale samozřejmě stoupá i úspora nákladů (množství spalovaného lihu ku výkonu), tedy biolihu. K dostání jsou v různých variacích – od malých, které plní spíše dekorativní účel (cca 30 x 15 cm) až po velké, které zvládnou vytopit celou místnost, a mohou tak být v zimě vhodnou alternativou klasického topení. Hlavními přednostmi je jeho bezúdržbový a nízkonákladový provoz, bezpečnost, nízká pořizovací cena a především schopnost fungovati bez komína, jehož zřízení je pro mnoho lidí komplikované, anebo zcela nemožné. Biokrby nevytváří absolutně žáadný odpad – spalují biolíh, ze kterého vzniká pára a oxid uhličitý – je proto vhodný i do bytů, kde nepřichází zděný krb s komínem v úvahu.

Menší krby mají spotřebu přibližně 300ml biolihu na hodinu, což je v přepočtu 30Kč / hodina, což je podobné jako u větších krbů – to samozřejmě záleží na typu krbu, takže se spotřeba může výrazně lišit – u skutečně dobrých biokrbů se můžete těšit až poloviční spotřebě, tedy přibližně spotřebě 170ml za jednu hodinu, takže Vás vytopení krbem přijde na pakatel.

Elektrické krby

Další možnou alternativou jsou krby elektrické, které bývají díky své jednoduchosti a pohodlí mnohem oblíbenější. Stejně tak jako biokrby, ani elektroktby nepotřebují komín a nevytváří žádný odpad. Jsou bezúdržbové, bezpečné, a jejich provoz navíc stojí jen pár korun. Svou vyšší pořizovací cenu vyvažují nízkonákladovým provozem a maximálním komfortem. Díky systému ochrany proti přehřátí (automatické vypnutí v případě nestandardní teploty) se nemusíte bát o svoji domácnost – systém ji jednoduše hlídá za Vás. Veškeré funkce lze ovládat z pohodlí křesla pomocí dálkového ovladače. Elektrické krby nemusí vydávat teplo – lze u nich nastavit pouze imitaci ohně, což samozřejmě znamená i výrazně nižší spotřebu elektrické energie - cca 75 – 150W (cena provozu je potom do 0,5Kč za hodinu), …při vytápění může být spotřeba až 2 000W (zhruba 10Kč za hodinu). Větší krb je schopný nahradit i klasické ústřední vytápění – z dlouhodobého hlediska je ovšem nutné zvážit všechna pro a proti – při vytápění 5h denně je cena provozu 40Kč při výkonu 1 600W, při celodenním provozu se může cena vyšplhat až na 230Kč. Krby jsou k dostání v různých provedeních, případně si lze objednat krb na zakázku. Menší krby jsou k dostání v rozměrech přibližně 60 x 50 x 15cm, a mají spíše dekorativní funkci. Větší krby, které musí být pevně usazeny na zemi, se pyšní rozměry až 120 x 120 x 40cm.

Souhrn

Po zjištění veškerých nákladů nám vyplývá, že krb – ať už na tuhá paliva či na elektřinu nebo biolíh – je vhodnou dekorací, ale i zdrojem tepla. Většina typů se dá pořídit v řádech stovek až tisíců korun, a úspora nákladů za vytápění bude několikanásobná. Jejich životnost je navíc až 75 000 hodin, což je v přepočtu 8,5 roku nepřetržitého provozu – při běžném užívání nám tedy může takový krb vydržet i 40 – 50 let – při spočítání úspory za delší období nám vyjde překvapivá částka – průběžné vytápění 8 hodin denně elektrickým krbem s příkonem 1 600W nás vyjde na 65Kč, což dělá za měsíc přibližně 1 950Kč – to je mnohdy polovina nákladů, které jsme nuceni za teplo zaplatit – navíc topíte jen tehdy, kdy skutečně chcete a potřebujete. Náklady jsou pouze takové, kolik skutečně protopíte – žádné rozpočítávání ceny za vytápění, jako je tomu u ústředního topení v paneláku, Vás nečeká.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zahradní židle FELIX 2ks Tradgard R59955 Tradgard

Zahradní židle FELIX 2ks Tradgard R59955

2 545 Kč
Detail produktu
Enduro Yupee Odrážedlo zelené malé plast výška sedadla 26cm nosnost do 2od 12 měsíců Teddies

Enduro Yupee Odrážedlo zelené malé plast výška sedadla 26cm nosnost do 2od 12 měsíců

659 Kč
Detail produktu
Garthen 507 Poker podložka osmihran skládací 120 x 120 x 1

Garthen 507 Poker podložka osmihran skládací 120 x 120 x 1,5 cm

1 870 Kč
Detail produktu
G21 42822 Autochladnička kompresorová 35l G21

G21 42822 Autochladnička kompresorová 35l

13 990 Kč
Detail produktu
Tradgard ZWMC-32 Zahradní kovové křeslo Tradgard

Tradgard ZWMC-32 Zahradní kovové křeslo

1 371 Kč
Detail produktu
Garthen Ocean 996 Kusový žeton Hodnota 100 - 50 ks Garthen

Garthen Ocean 996 Kusový žeton Hodnota 100 - 50 ks

243 Kč
Detail produktu