Hoda Katebi: Budujme si ve skříni vlastní galerii

17. 5. 2018 | REDAKCE | MÓDA sdílet tweet pin

Sarkastická muslimka s Iránskými kořeny vyrůstající a momentálně žijící v americkém Chicagu má nejen radikální názory, ale nebojí se ani otevřeně mluvit o politické situaci a postavení žen své země.

Hoda Katebi je 23 letá, sympatická a snadno zapamatovatelná mladá žena, která má za sebou úspěšné studium mezinárodních vztahů a politiky Středního Východu. Před třemi lety si založila vlastní módní blog, který nese název JooJoo Azad (v překladu Volný pták), označuje jej za radikální, protikapitalistický a hlavně zodpovědný.

Je to právě zodpovědnost, která je hnacím motorem celého jejího projektu a dalšího směřování – chce podnítit (nejen) své čtenáře a fanoušky k tomu, aby se mnohem méně zaměřovali na nakupovací aspekt módy. I proto se snaží spolupracovat výhradně s eticky orientovanými značkami a také minimalizuje outfitové příspěvky na blogu, které často podněcují ke konzumu. Její záměr je od počátku snadno čitelný – snaží se o to, aby její čtenáři začali o svém vztahu k módě mnohem více přemýšlet, a to razantně jiným způsobem. Brali ji jako formu umění než pouhé zboží.

Předtím než začala chodit na střední školu, tak se o módu nezajímala, do té doby jí veškeré oblečení kupovala maminka. Často vypráví o tom, že až posléze si začala všímat, jaké má móda politické a komunikační vlastnosti a schopnosti, jak důležitý význam může oblečení mít, co může sdělit, jak na něj okolí reaguje. Jejím přáním je např. normalizovat hidžáb, který denně nosí, stejně tak chce bojovat proti mikro agresi, které musí muslimské ženy čelit ve Spojených státech. Móda se pro ni postupem času stala uměním, které má sílu být výzvou, odolat a definovat budoucnost.

Hoda často přednáší na univerzitách, v různých institucích, její práce se zmiňují v mezinárodních internetových, tiskových, rozhlasových a televizních médiích. V roce 2016 dokonce vydala knihu s názvem Tehran streetstyle, první tištěnou kolekci fotografií pouliční módy Iránu. Nyní začíná spolupracovat s několika dobrovolníky, zahajuje prodej vlastní etické módní řady a spolupracuje s dalšími umělci v oboru.

Na otázku, jakou má radu pro ženy, které chtějí dělat více etických voleb v oblasti módy odpovídá, ať si přestanou kupovat další a další oblečení. Podle Hody bychom měli s naší skříní zacházet jako kdyby to byla naše jedinečná galerie a vybírat do ní oděvy, které byly vyrobeny eticky, v dobré kvalitě a za rozumnou cenu.

 

sdílet tweet pin