I v sychravém počasí venku v pohodlí díky třívrstvému principu oblékání

9. 1. 2018 | Tomáš Bederka | LIFESTYLE sdílet tweet pin

Doby, kdy jsme v zimě chodili nabalení v několika silných vrstvách, jsou už naštěstí za námi. Moderní materiály zajistí, abychom se při outdoorových aktivitách v létě co nejméně potili a naopak v zimě tolik nemrzli. Výrobci se snaží vyrábět sportovní oblečení co nejtenčí a nejpřizpůsobivější našemu tělu, abychom se cítili co nejpohodlněji.

Pro správnou termoregulaci těla je dobré dodržovat třívrstvý princip oblékání. „Každá vrstva má svou funkci, takže místo toho, aby vás okolní podmínky omezovaly, můžete se prostředí jednoduše přizpůsobit přidáním nebo odejmutím vrstev,“ vysvětluje Marek Novotný, zástupce značky Odlo, a dodává: „Aby vrstvení správně fungovalo, je třeba volit vhodné materiály podle toho, jaká je venkovní teplota a zda budete provozovat frekvenční nebo nefrekvenční aktivity.“

První vrstva se označuje jako sací.  Při výběru funkčního spodního prádla byste se měli zaměřit především na jeho složení. Abyste se cítili v teple a suchu, je vhodné zvolit oblečení vyrobené ze syntetických vláken na bázi polyesteru nebo polypropylenu. Látka musí být příjemná na dotyk, protože bude v kontaktu s vaší pokožkou po mnoho hodin. Volit můžete prádlo s jemnými švy nebo úplně bez nich, aby vás nikde nic neškrábalo ani neomezovalo. Tato vrstva má za úkol rychle odvádět pot od těla. Pokud bychom si vzali obyčejné bavlněné triko, vlhkost by zůstala na těle a my bychom mohli snadno nastydnout. V nabídce obchodů či e-shopů si můžete vybrat z několika druhů termotriček, termolegín i termoponožek.

Druhá vrstva je takzvaná izolační a jejím úkolem je udržet tělesné teplo. Tato vrstva by měla být z materiálu, který je prodyšný a odvádí vlhkost. Opět se zde osvědčily materiály vyrobené ze syntetických vláken, které mají další výhodu, a to, že rychle schnou. V tomto případě je tedy ideální sáhnout po hebké fleecové mikině.

Pokud venku neřádí vánice ani nelije jako z konve, můžete zvolit novou kategorii outdoorového oblečení, která má vlastnosti izolační a zároveň i ochranné vrstvy. Tyto vlastnosti platí pro výrobky z materiálu softshell, který částečně nepromoká, je odolný vůči větru a také prodyšný. Softshellové bundy můžete použít jako druhou nebo jako třetí vrstvu, záleží to jen na vás.

Za špatného počasí byste však měli zvolit dostatečnou ochrannou vrstvu, která zajistí vaše pohodlí za deště i větru. Úkolem této vrstvy je zachovat předchozí izolační vrstvu suchou, tedy nepustit vodu, vítr a chlad dovnitř a zároveň pokračovat v odvodu vnitřní vlhkosti ven.  Vhodné jsou bundy, které jsou vyrobené z polyesteru nebo polyamidu a zároveň mají funkční membránu. Jedině tak zůstanete v suchu a teple i za nepříznivého počasí.

sdílet tweet pin