Jak mít velký byt i bez stěhování

18. 5. 2018 | REDAKCE | BYDLENÍ sdílet tweet pin

Největším luxusem není v dnešní době soukromé letadlo nebo nejnovější auto. Není to ani kabelka či dovolená na ostrově. Největším luxusem je prostor a lokace. Snad každý by si přál velké a prostorné bydlení, kde nebude padat přes svoje vlastní nohy a bude na takovém místě, které je pro něj nejvhodnějším.

Vlastnit penthouse v New Yorku s obrovskými okny je jedna možnost, jak vyřešit problémy s prostorem. Pokud však bydlíte na ideální lokaci, ale místa moc nemáte, úplně jednoduché to není. Buď si pořiďte bytového designéra, který to vše udělá za vás, nebo zkuste začlenit pár jednoduchých kroků. Jestliže totiž žijete ve své vysněné lokaci – řekněme v bytě v centru Prahy, nemusíte mít vždycky velké místo, a stěhovat se kvůli tomu na venkov se každému nechce.

Zbavte se všech malých věcí. Jediné maličkosti, které stojí za to si uchovávat jsou diamanty a pořádné hodinky. Jinak všechny fyzicky malé věci prostě vyházejte. Jakmile máte v bytě jen velké obrazy, velké lampy a velkou pohovku, tak přeci Váš byt nemůže být malý. Logické.

Další bod jsou samozřejmě barvy. Ano, mít rozkvetlou zahradu na zdech a čalounění sice vypadalo dobře v padesátých letech, ale neutrální odstíny jsou cesta, kterou bychom se dnes měli vydat. Světle šedá, béžová, krémová a samozřejmě mrazivě bílá opticky zvětší jakýkoliv prostor. Platí to u výmalby, ale i u odstínu nábytku. Všimli jste si někdy, jak ty celodřevěné kanceláře světových magnátů vypadají zaplněně a jako že se v nich nedá dýchat? I přesto, že jsou stylové, nemají světlo a působí menší, než ve skutečnosti jsou. Toho je dobré se vyvarovat.

Pusťte do místnosti tolik světla, kolik je jen možné. Nechte sundat závěsy a záclony, pořiďte si větší lustry. Uvidíte, že čím víc světla doma máte, tím lépe Vám tam bude.

Jestliže se chystáte k nákupu nového bytu, lokace obvykle převažuje nad dalšími preferencemi. Buď jak buď, výmalbu můžete vyměnit vždycky, ale možné problémy s nákupem je dobré řešit předem.

Advokátní kancelář Polverini Strnad vám radí těchto 10 základních právních typů ve spojitosti s vaším bydlením:

 

  1. Pokud hodláte kupovat byt v úplně nové zrealizované výstavbě či domu, kde developer vytvořil nové byty, dávejte pozor, zda je byt k těmto účelům zkolaudovaný (případně zda bude zkolaudovaný k datu, ke kterému se potřebujete nastěhovat).

 

  1. U nových výstaveb je také vhodné si ohlídat, zda odpovídají deklarované výměry bytu a jakým způsobem se počítají, jací jsou schválení dodavatelé (jako např. dodavatel tepla nebo správcovská firma) či jaká je výše odměny členů výboru apod.

 

  1. Při nákupu bytu si prověřte, zda se k takové nemovitosti nevážou nějaké dluhy, které by na vás mohly přejít (typicky např. dluhy spojené se správou domu včetně tzv. fondu oprav).

 

  1. Pozor si také dávejte u převodu nemovitostí, kde jsou spoluvlastnické podíly, existuje totiž zákonné předkupní právo spoluvlastníků a podíl je třeba nabídnout nejdříve jim.

 

  1. Převod Vám může také „zhatit“ fakt, že zde měl manžel převodce domácnost. Má-li totiž manžel převodce v bytě svoji domácnost a prodal-li ho druhý manžel bez jeho souhlasu, může se domáhat neplatnosti takového převodu. Doporučujeme tak si vždy vyžádat písemný souhlas manžela (ač není vlastníkem nemovitosti).

 

  1. Neopomínejte, co je napsáno v prohlášení vlastníka, kterým byly určeny jednotlivé jednotky v domě. Tímto jsou totiž stanoveny součásti domu a je určeno, co užíváte výlučně, a co společně s ostatními vlastníky. Toto prohlášení tak např. určí, zda okna jsou součástí bytu, kterou sklepní kóji můžete užívat apod.

 

  1. Pokud převod vyžaduje úschovu peněz, upřednostňujte úschovy u osob, které mají zákonnou povinnost takovou úschovu pojistit (tj. advokáti, notáři, banky), ať eliminujete případ, že byste o své peníze přišli.

 

  1. Při nákupu a prodeji bytu je třeba mít písemné smlouvy mající zákonné náležitosti, na takových smlouvách podpisy úředně ověřit a návrh na katastr podat na předepsaném formuláři, mít řádně připravený předávací protokol a případně i soupis veškerého vybavení, které není součástí či příslušenstvím bytu a přesto je kupujete s bytem (např. kusy nábytku, který Vám prodávající přenechává v bytě).

 

  1. U podnájmů si hlídejte, zda má pronajímatel právo takovou smlouvu uzavřít a zda smlouva není jednoduše „ukončitelná“ z důvodu, že je závislá na vztahu pronajímatele s vlastníkem (který může být často jen formální slupkou). Dá se to „pojistit“ tak, že se i vlastník stane stranou smlouvy.

 

  1. Pronajímáte-li svoji nemovitost k bydlení, je pro Vás obecně výhodnější nájem na dobu určitou. Nájem na dobu neurčitou totiž může pronajímatel ukončit jen ze zákonných důvodů.

Za tipy děkujeme Mgr. Vlaďce Kučerové

 

sdílet tweet pin