Jak posilovat svůj mozek

Představte si svou cestu ode dna jako sjezd z kopce na saních. Váš mozek rozhoduje o tom, zda se vůbec nahoře odstrčíme a také o tom, jak budeme na trati reagovat. Zda budete brzdit nebo si užijete jízdu střemhlav dolů. Ať už to bude tak, či onak, hlavní co potřebujete je, aby mozek zdravě, správně a chytře reagoval na změnu. Aby se nebál zkoušet nové věci a aby se nebál chyb, které mohou nastat v jejich důsledku. V neposlední řadě potřebujete, aby se mozek cítil svěže a aby byl správně motivován. Jakými maličkostmi toho docílit? 

Nakrmte ho! 

To, co během celého dne sníte, nemá vliv jen na zdraví a na vzhled. Jídlo ovlivňuje také to, jak funguje váš mozek, jak mu to pálí. Ať už nás čeká důležité rozhodnutí v pracovním nebo v osobním životě, mysleme na to, co si vkládáme do hlavy. Důležité není jen to, co je vkládáno do naší paměti, ale také do našich úst.  

Přesto, že mozek váží pouhou padesátinu hmotnosti našeho těla, spotřebovává celou jednu pětinu energie, kterou přijímáme v potravě. Náš mozek také spotřebovává jednu pětinu vzduchu, který vdechujeme a při přemýšlení, vnímání nebo třeba uvědomování si, využívá až jednu šestinu krve, která neustále proudí tělem. Mozek funguje na základě dodávaných bílkovin, vitamínů a minerálů, které byste mu měli skrze dobrou stravu neustále dodávat. Dále kvalitu mozkových buněk dodržují a posilují antioxidanty, v pozadí nezůstávají ani omega-3 mastné kyseliny, které jsou ve velkém množství obsaženy v rybách. Dál pak potraviny s malým nebo žádným množstvím jednoduchých sacharidů výrazně zlepšují paměť, pohodu i koncentraci, mimo jiné také oddalují nástup degenerativních nemocí.  

Klíčem k úspěchu není jen správné jídlo, ale také jeho správné dávkování. To znamená ve správný čas a v dostatečném množství. Představme si v tomto případě mozek jako krbová kamna. Chcete-li v nich udržet oheň dlouhodobě a kvalitně, potřebujete, aby kamna nevychladla, ale také aby se zbytečně nepřepalovala. Do kamen tak přiměřeně nakládáte. Na stejném principu by měl fungovat i mozek. Je nutné, abyste ho krmili dříve, než dostane hlad – než začne pohasínat. Nezapomínejte také na dostatečný přísun tekutin.  

Procvičte ho! 

Není tajemstvím, že právě mozek je sběračem a rozesílatelem motivační energie, která je hnacím motorem k úspěchu a ke spokojenosti. K tomu, aby hnací motor fungoval správně je nutné mozek využívat, pravidelně ho obohacovat a ujišťovat ho, jak moc je pro nás důležitý.  

Zkoušejte nové věci – Když nervovými vlákny putují signály, přenáší se chemickými látkami. Čím více informací mezi neurony proudí, tj. čím více nových věcí zkoušíme, tím svižnějšími se neurony stávají. Mozek se stává spokojenějším, stejně jako žaludek, který dostává rozmanitá jídla a ne stereotypní. Bez nových zkušeností mozek zakrní.  

Trénujte svou kreativitu – Umíte něco málo v Photoshopu a narazili jste na soutěž tvorby nového loga pro firmu, která sídlí ve vašem městě? Přijměte výzvu a pokuste se něco vymyslet. Kreativita však nemusí být chápána pouze tímto směrem. Jste dobří počtáři? Začněte v práci přemýšlet nad tím, jak fungovat efektivněji a rychleji. Můžete přemýšlet nad tím, jak ušetřit peníze sobě nebo firmě. Pracujete ve výrobní firmě? Zkuste se zamýšlet nad plánováním výroby, zda kroky, které jsou prováděny, nejsou třeba zbytečně zdlouhavé. Zkrátka – kreativitě se meze nekladou.  

Motivujte ho! 

„Zameťte“ si v mysli a vyžeňte negativní myšlenky, které přichází tak nějak automaticky. V angličtině byste tento výraz našli pod frází „Kill the ANTs!“ Ants jsou mravenci, představující malé černé negativismy, které vás neustále ovlivňují a vy si díky nic udržujete, byť nevědomky, špatnou náladu. Škodí mozku i sebevědomí. Abychom mohli zahnat negativní myšlenky, musíme mozku nabídnout něco na oplátku. Nic vás nenapadá? Musíme mozku nabídnout pozitivní myšlenky. A nakonec – zapomeňte na to, co si o vás myslí druzí lidé. Něco se vám povedlo a vy máte chuť je celou cestu z práce usmívat? Udělejte to. Na druhou stranu, nemysleme si, že být čas od času negativní je něco zlého. Stejně tak projevujeme pozitivní energii, je nutné projevovat také špatnou náladu a to je někdy mnohem, mnohem důležitější.  

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zahradní židle FELIX 2ks Tradgard R59955 Tradgard

Zahradní židle FELIX 2ks Tradgard R59955

2 545 Kč
Detail produktu
Enduro Yupee Odrážedlo zelené malé plast výška sedadla 26cm nosnost do 2od 12 měsíců Teddies

Enduro Yupee Odrážedlo zelené malé plast výška sedadla 26cm nosnost do 2od 12 měsíců

659 Kč
Detail produktu
Garthen 507 Poker podložka osmihran skládací 120 x 120 x 1

Garthen 507 Poker podložka osmihran skládací 120 x 120 x 1,5 cm

1 870 Kč
Detail produktu
G21 42822 Autochladnička kompresorová 35l G21

G21 42822 Autochladnička kompresorová 35l

13 990 Kč
Detail produktu
Tradgard ZWMC-32 Zahradní kovové křeslo Tradgard

Tradgard ZWMC-32 Zahradní kovové křeslo

1 371 Kč
Detail produktu
Garthen Ocean 996 Kusový žeton Hodnota 100 - 50 ks Garthen

Garthen Ocean 996 Kusový žeton Hodnota 100 - 50 ks

243 Kč
Detail produktu