Jak se Štěpánu Lenkovi žije v komiksu?

26. 5. 2018 | REDAKCE | ROZHOVORY sdílet tweet pin

Život je barevný. Plný příběhů. Snad i proto se nám líbí komiksy, nejen jako dětem. Když se zamyslíte a určitě nebudete muset přemýšlet dlouho, začnou vás napadat jména lidí z vašeho okolí, kteří komiksy zkrátka milují a už dávno nejsou školou povinní, ani jim není -náct. Znáte ale někoho, kdo komiksy umí perfektně vymyslet, a k tomu ještě namalovat? Seznamte se! Štepán Lenk zvládá obojí…

Sám sebe nazýváš grafikem a ilustrátorem, co je Tvojí náplní práce?
Jako grafik dělám běžnou reklamní grafiku a jako ilustrátor zase kreslím komiksy, storyboardy a občas svými ilustracemi doplním i nějakou tu knihu.

Baví Tě víc ilustace, nebo grafika?
Rozhodně kreslení.

Jakou školu jsi vystudoval, a jak moc bylo studium důležité pro další Tvoji tvorbu?
Studoval jsem grafický design na SUPŠ v Praze na Žižkově a pak na Ústavu umění a designu v Plzni (dnes Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara). Během studií jsem získal potřebné teoretické i praktické základy, především jsem si ale uvědomil, že mě kreslení baví o dost víc než grafika.

Čím si chtěl být jako malý kluk?
Archeologem. Hlavně kvůli filmu Jurský Park.

Oblíbený ilustrátor?
Je jich víc. Nejvíc mě ale ovlivnil Jack Kirby, Mike Mignola a Frank Miller.

Už dlouho na Tvém Facebooku můžeme sledovat nekonečný mini komiks Palouček. Jak se zrodil nápad na něco takového?
Vlastně z čistě pragmatických důvodů, potřeboval jsem nějaký pravidelný obsah, kterým budu krmit svou stagnující FB stránku. Tak jsem přišel s nápadem jednoduchých příběhů, které zaberou maximálně tři okénka a většina postav si tam prostě jenom povídá. Nakonec mě to ale začalo dost bavit a momentálně se blížím k 500. dílu.

Komiksy raději kreslíš nebo čteš?
Čtení je samozřejmě jednodušší a je to čistá zábava. Tvorba komiksu pak zabere spoustu času, a když mi to zrovna „nekreslí“, k zábavě to má opravdu daleko. Ale z výsledku mám pak radost, takže to za to stojí. Většinou.

Jak vidíš českou komiksovou scénu?
Velmi nadějně. Český komiks má spoustu mladých talentů a vznikají zde zajímavé projekty, jako byla třeba komiksová verze Erbenovy kytice. A pomalu se i zlepšuje pozice komiksu v očích širší veřejnosti, už není automaticky brán jako prostoduchá zábava pro malé děti, což je jedině dobře.

Čemu se věnuješ kromě ilustrací a komiksů?
Kromě kreslení a grafiky se zabývám i psaním textů, jako občasný copywriter, hodně se poslední dobou ve volném čase věnuji psaní videoherních recenzí. A taky sbírám akční figurky komiksových hrdinů.

Co bys doporučil mladým kreativcům?
Nejsem si úplně jist, že jsem v pozici, kdy bych mohl s čistým srdcem někomu dávat životní rady, ale zkusím to. Nejdůležitější je podle mě, co nejdříve nasbírat nějaké zkušenosti v oboru, ideálně už během studií. Škola je sice fajn, člověk si tam může v klidu pracovat na věcech, co ho baví a dělat si je po svém, v praxi to ale funguje úplně jinak.

Souviselo ilustrování dětské knížky nějak s tím, že se Ti narodila dcera?
Rád bych řekl, že mě narození dcery tak strašně inspirovalo, až jsem z toho začal kreslit ilustrace pro děti, ale ve skutečnosti jsem na těchto knihách pracoval už několik let před jejím narozením.

Co můžeme vidět na tvé výstavě, která právě probíhá?
Největší část mého prostoru na výstavě v Krkonošskému muzeu v Jilemnici zabírá můj autorský komiks Tyler Grimm. Je tam ale k vidění i pár dílů mého webového stripu Palouček a několik dalších kreseb.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
Za svůj největší dosavadní úspěch asi považuju interaktivní výstavu ČNB – Chráníme korunu, pro kterou jsem ve spolupráci s reklamní agenturou Mark BBDO vytvořil strašnou spoustu komiksových kreseb a vlastně vizuální styl celé výstavy.

Na co se z Tvé tvorby můžeme těšit v budoucnu?

Momentálně pracuji na dalším díle komiksu Tyler Grimm a pomalu sbírám odvahu k vydání Paloučku v nějaké souborné knize. Jinak se momentálně dost těším na den, kdy do kin dorazí Avengers: Infinity War.

Štěpánovu tvorbu můžete sledovat na jeho Facebookové stránce nebo na http://stepanlenk.com/

sdílet tweet pin