Jak správně vybrat letní dovolenou?

Pokud plánujete jet v létě na dovolenou, neotálejte s jejím výběrem. Ač si řada lidí myslí, že je na výběr dovolené stále spoustu času, opak je pravdou. Pokud nechcete vybírat z již přebrané nabídky, pak je právě konec zimy ideálním časem, kdy by se dovolená měla zamluvit. 

Cena

Ještě před tím, než začnete vybírat tu pravou dovolenou pro Vás, určete si, kolik za ní chcete utratit. Pamatujte, že kromě výdajů za dopravu, jídlo a ubytování, které jsou nezbytné, je třeba myslet i na kapesné, které si určíte na útratu za suvenýry a další „nezbytnosti“. Je třeba také počítat s nečekanými náklady, které mohou vzniknout z důvodu nemoci či při jiných komplikacích, kterým se někdy nevyhneme.

 Je zbytečné dostat se do finanční tísně, pokud na tom Váš rodinný rozpočet není nejlépe a přesto chcete jet na dovolenou, volte levnější varianty. Takovými jsou například dovolená v tuzemsku či na Slovenku, a pokud trváte na cizině, destinace jako Bulharsko a Chorvatsko jsou opět z těch levnějších. Cenu můžete srazit i tím, že si zaplatíte apartmán s kuchyňkou, kde si sami obstaráte stravu a ušetřit se dá výrazně i na dopravě. Jde jen o to, dělat věci s rozmyslem a spočítat si, co vyjde levněji.   

Doprava

Jednu z věcí, kterou je třeba před výběrem cesty rozhodnout, je způsob dopravy. Letecká doprava je nejrychlejší, hodí se především pro překonávání delších vzdáleností a dnes už neplatí, že by se jednalo o ten nejdražší dopravní prostředek. Především frekventované lety bývají často levnější než silniční doprava. Pokud hledáte levné letenky, dejte si ale pozor na to, v jakých hodinách je plánovaný přílet do Vámi zvolené destinace. Pokud nejste dobře jazykově vybaveni, mohl by pro Vás být velký problém, že se ocitnete v nočních hodinách uprostřed neznámého letiště. Nastávají pak komplikace s dopravou na ubytování a hotelovou recepcí, která není vždy otevřená přes noc a připravena Vás přijmout. Pokud jedete s cestovní kanceláří, měla by tento problém vyřešit za Vás a dopravit Vás při příletu z letiště na ubytování a na konci pobytu zase zpátky. 

Délka pobytu 

Klasická délka pobytu je jeden týden. Rychlost doby ale nahrává spíše kratším zájezdům třeba na víkend, velmi populární jsou hlavně mezi mladými lidmi takzvané eurovíkendy – tedy prodloužené víkendy strávené v evropských metropolích. Pokud si ale chcete opravdu odpočinout, doporučují cestovní agentury zvolit zájezdy na delší dobu, třeba i na čtrnáct dní. To z toho důvodu, že člověku trvá průměrně tři dny, než si zvykne na nové prostředí a odpoutá se od všech starostí a problémů které zanechal doma, ty se pak opět vrací asi dva dny před návratem domů – člověk myslí na to, co ho čeká v práci, co vše musí zařídit… Fyzicky jsme na tak dovolené týden, ale psychicky jen pár dní.  

Destinace

Častým kamenem úrazu bývá volba destinace. Každý si slibuje od dovolené něco jiného, někdo si chce odpočinout, jiný toho co nejvíce poznat, další vyhledává sportovní zážitky. Pokud se s partnerem či rodinou jednoznačně neshodnete, nezoufejte. Hledejte destinaci, ve které se skloubí zájmy všech a nikdo nebude ochuzen. Příkladem může být například Barcelona, ve kterém nalezne dostatečné vyžití kulturní nadšenec i pro sportovní fanoušek, který má možnost vidět v akci slavné fotbalové kluby a jelikož Madrid leží na pobřeží, nevzdáte se ani koupání v moři.  

S cestovní agenturou nebo na vlastní pěst 

Pokud se rozhodnete jet na letní dovolenou do zahraničí, je třeba si ujasnit, zda chcete jet na vlastní pěst nebo si raději vyberete z nabídky cestovních agentur. Každý z těchto způsobů cestování je rozličný, záleží na tom, co od dovolené očekáváte a jací jste vy sami organizátoři. Pokud jedete někam dál poprvé, nejste příliš jazykově vybaveni, máte strach z toho, že se ztratíte, nebo se vyskytne problém, se kterým si nebudete vědět rady, pak je pro Vás lepší jet do zahraničí s cestovní agenturou. Ta by se o Vás měla ve všech směrech postarat, zajistit Vám českého tlumočníka, průvodce a program na každý den – pokud si to tedy budete přát. Jedná se o pohodlnou formu dovolené, kde nemusíte nic řešit a jen následujete pokyny průvodce. Pokud jste ale dobrodruzi, umíte alespoň základy angličtiny a nechcete se podřizovat skupině, je pro Vás lepší jet na dovolenou samostatně - bez cestovní agentury. Tato varianta je také často levnější, do určitých destinací, kde ale není zcela bezpečno, se zásadně nedoporučuje. Nepřeceňujte své schopnosti, dovolená nemá být bojem o přežití, ale vytouženým odpočinkem od práce a všedních dnů. 

Alternativní cestování 

V posledních letech nastal obrovský rozkvět alternativních způsobů cestování. Výhody jsou jasné – nižší cena, dobrodružství, možnost zažít překvapivé situace a poznat nové lidi. Objevují se nové způsoby dopravy, lidé cestují stopem nebo se předem domluví s dalšími lidmi, kteří jedou stejným směrem a sdílejí spolu auto. Největší změny ale nastávají v oblasti ubytování. Velmi populární je couchsurfing – pomocí aplikace si najdete ubytování u cizince doma, máte k dispozici jeho domácnost a on je nebo není přítomen. Pak naopak on může jet k Vám, ale nemusí, vše je jen na Vaší domluvě. Výhodou je, že poznáte kulturu dané země z první ruky, seznámíte se s domorodci, ochutnáte jejich jídlo a dostanete ty nejlepší typy na výlety. Nevýhodou je ztráta soukromí a riziko, že si s hostitelem nebudete rozumět. 

Na podobném principu jako couchsurfing funguje i Airbnb, jedná se o krátkodobé pronájmy nemovitosti. Oproti couchsurfingu máte své soukromí a můžete se cítit jako doma, při hledání často narazíte na opravdu zajímavá místa, která mají osobitou atmosféru a nejsou anonymní jako hotelové pokoje, stačí si dát jen práci s vyhledáváním. I cenově většinou vychází bydlení přes Airbnb lépe, než v klasickém hotelu, výhodou je, že máte většinou k dispozici kuchyň a tím srazíte náklady na stravování. 

Ať už se rozhodnete své léto strávit kdekoli, přejeme Vám nezapomenutelné zážitky, chuť dál poznávat neznámé, odvahu překročit hranice své komfortní zóny, rozhlédnout se kolem sebe v novém světle a vracet se domů s pocitem, že ať už jsme viděli a zažili cokoliv, stále pro nás platí, že „všude je dobře, ale doma je nejlépe.“

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Teddies Auto kamion přepravník+1 auto plast na setrvačník na bat. se zvukem se světlem Teddies

Teddies Auto kamion přepravník+1 auto plast na setrvačník na bat. se zvukem se světlem

809 Kč
Detail produktu
Soubor her 2v1 Člověče

Soubor her 2v1 Člověče, nezlob se, Hadi a žebříky Peppa Pig

379 Kč
Detail produktu
Sada krásy čelenka jednorožec

Sada krásy čelenka jednorožec, náramek, prstýnek 3 ks plast

179 Kč
Detail produktu
Soubor her 2v1 Člověče

Soubor her 2v1 Člověče, nezlob se, Hadi a žebříky Frozen II

379 Kč
Detail produktu
Rýč rovný oranžový s násadou kov/dřevo 82 cm nářadí

Rýč rovný oranžový s násadou kov/dřevo 82 cm nářadí

129 Kč
Detail produktu
Teddies Auto hasiči plast 28cm na setrvačník se zvukem a světlem Teddies

Teddies Auto hasiči plast 28cm na setrvačník se zvukem a světlem

449 Kč
Detail produktu