Lamborghini Urus – nejostřejší SUV + video

5. 12. 2017 | Tomáš Bederka | AUTA sdílet tweet pin

Lamborghini patří mezi nejznámější automobilku světa, která se zabývá především výrobou supersportovních aut, mezi něž patří například Aventador, Huracán, Murciélago či Gallardo. Lamborghini vždy drželo trend a vyrábělo pouze pořádné „placky“ s ohromným výkonem a agresivním designem. Poslední dobou ale většina luxusních výrobců automobilů představila své novinky i na poli SUV, například legendární Bentley a jeho Bentayga, která se pyšní statusem nejdražšího sériového SUV. Dokonce se šušká, že i legendární automobila z Maranella, tedy Ferrari, zvažuje a možná i brzo představí své první SUV. Tohoto trendu se tedy potají chytli i chlapci z Lamborghini a začali čtrtat, inženýrovat a tvořit něco jedinečného, agresivního a neskutečné výkonného. Po letech tohle monstrum sjelo konečně z výrobního pásu a dostalo to jméno Urus.

Superlativa

Představte si výkonný supersport s úžasným designem, kterému dáte podvozek z SUV a vypustíte ho na silnici. Tak na první pohled působí Urus. Urus není váhou ale žádný odlehčený supersport, naopak, váží 2,2 tuny. Tenhle drobek má 5112 milimetrů na délku, 2016 mm na šířku a 1638 mm na výšku. I přes svou váhu je to ale pořád Lamborghini – z nuly na 100 zrychlí za 3,6 sekundy a na 200 km/h to vytáhne za 12,8 sekundy. Maximálka je úctyhodných 305 km/h. Když tenhle agresor zvládne dosáhnout takové rychlosti, tak musí umět i zastavit. S tím mají samozřejmě v Lamborghini skvělé zkušenosti a tak Urusu nasadili supersportovní karbon-keramické brzdy o průměru 440 mm a tak ze 100 kilometrové rychlosti zastaví auto na 33,7 metrech.

Pořádný motor

V8. Jednoduše. Prostě 8 válců a objem 4.0 litru s výkonem 484 kW a točivý moment 850 N.m s 8 stupňovou automatickou převodovkou ZF a diferenciálem Torsen. V běžném módu je rozdělení výkonu 40:60, ale pomocí přepínače si tam můžete navolit i dost zajímavý poměr, který vám na zadek přenese 87% výkonu. Urus disponuje i novými režimi a to základním silničním módem s názvem Strada, Sport, Corsa, Terra (off-road), Sabbia (písek), Neve (sníh) a Ego (sami si nastavíte)

 

Supersportovní luxus v terénu

Za podle mě slušnou cenu dostanete jak sportovní, tak i luxusní vůz. Základní výbava Urusu vás vyjde na příjemných 4,39 miliónů korun, což je za takový vůz velice přijatelné. Výroba začne přístí rok a z pásu sjede 3500 kusů.

 

VIDEO

 

sdílet tweet pin