Lukáš Korynta – Svatební fotograf na cestách po západě USA

1. 2. 2018 | Tomáš Bederka | LIFESTYLE sdílet tweet pin

Svatební fotograf

Už jste si někdy zkusili do vyhledávače zadat heslo: „svatební fotograf“ ? Pokud ne, zkuste to. Je jich tam opravdu hodně, že? Bohužel ale, většina z těchto fotografů má klasické fádní, nic neříkající fotografie. Ti fotografové, kteří dělají věci jinak, ti se vám tam pravděpodobně na prvních stránkách neukážou. Jak sami ale zjistíte, je to na jednu stranu dobře, ale i škoda, jelikož vám teď představím fotografa, který dělá věci jinak a dělá je s opravdovou vášní, kterou uvidíte na jeho fotografiích ihned při prvním pohledu. Tento fotograf se jmenuje Lukáš Korynta a my jsme s ním pro vás udělali exkluzivní rozhovor.

 

Lukas Korynta – Ruby Beach Engagement Photos

 

Lukas Korynta Photography

Lukáše sleduji dlouhou dobu na Instagramu (@lukaskorynta) a jeho fotografie mě neuvěřitelně pohltily. Najdete v nich pohodovou atmosféru a silné emoce, které se u většiny fotografů jen stěží hledají. Všimnul jsem si, že na to že je Čech, tak tráví spoustu času v USA a to především na západě – Kalifornie, Oregon atd. Zajímalo mě, jak se takový „obyčejný“ český kluk, dokázal prosadit na tak velkém a zaplněném trhu a dostat se z naší maličké země až do USA.

Rozhovor

Jakoby náhodou se mi povedlo Lukáše zachytit v Praze. Napsal jsem mu na Instagramu a zašli jsme do holešovického Vnitroblocku. Lukáš tam byl jako první a napsal mi, že poznávací znamení je červená čepice, takže při příchodu jsem hned věděl, kam směřovat. Lukáš na mě hned od pohledu působil jako pohodář a styl jeho fotek se promítal i do přítomnosti. Lukáš byl jak vytržený z jeho fotografií, pokud ho tím neurazím, tak to byl takový ten stylový folkový hipster, který cestuje americkou přírodou a u toho poslouchá pohodové folkové country.

 

Lukáš pochází z Prahy a samozřejmě nebyl odjakživa fotograf. Jeho koníčkem bylo kreslení a to především různé fotorealistické sketche a podobně. Měl tedy už od mládí ke kreativním činnostem dosti blízko. S focením začal až později a první focení byly především reportážní fotografie, zatímco pracoval jako redaktor pro sportovní noviny.

 

Lukas Korynta – Ruby Beach Engagement Photo

 

Co mě osobně velice zajímalo, to bylo jak se dostal poprvé do USA a vlastně jak to celé začalo. „Plánovali jsme s kamarádama cestu do New Yorku a na poslední chvíli z toho všichni vycouvali. Dokonce dvakrát! Tak jsem se rozhodnul jet sám. Nechápu, co mě to tenkrát popadlo. Pronajal jsem si airbnb a začal potkávat lidi.“ No a takhle se vlastně Lukáš poprvé dostal do USA. Tím ale samozřejmě nezačala jeho fotografická kariéra.

 

Díky tomu, že Lukáš pracoval v novinách a miloval basketbalovou NBA, napadlo ho, že by mohl zajít třeba na basketbalový nebo hokejový zápas a něco nafotit. No jo, jenže ouha. „Chtěl jsem se podívat na zápas NBA, ale lístek stál 5000 Kč. Pak mě napadlo, že bych mohl dostat akreditaci, tak jsem sehnal pro šéfa všechny dokumenty a razítko nakonec dostal z obou stran. Stačí se jen zeptat haha.“ Díky tomu se Lukáš dostal na zápasy NBA i NHL, mohl tak udělat i rozhovor s Jardou Jágrem, dobře se najedl a ještě dostal z novin zaplaceno. Podobnou cestu za oceán absolvoval ještě několikrát a pokaždé věděl, že do USA musí zpátky.

 

Lukas Korynta Yosemite Engagement

 

Lukáš se seznámil s Eliškou. Uběhl nějaký čas a z Elišky se stala přítelkyně. Ano, řekl jsem to dost zjednodušeně, ale chtěl jsem vás trochu přenést časem k té další části příběhu. Lukáš miloval USA a shodou okolností po čase zjistil, že část Eliščiny rodiny v USA žila, takže spolu pravidelně jezdili na západ USA za rodinou a cestováním. Lukáš už tou dobou měl nafoceno několik svateb v Evropě, především u nás, ale i v Rakousku či Švýcarsku. „Zamiloval jsem se do toho životního stylu na západě USA a pak hledal něco takového v Evropě. Jednou mě pozvali na svatbu do švýcarských Alp. Myslel jsem si, jak to bude super, fotit v Alpách byl sen, ale pak to bylo úplně jiný. Vsechno strašně strojený, luxusní, pózy s výhledem a luxusním šampaňským a podobně. To mi nic neříkalo. Naopak pokaždé, když jsme byli na západě Ameriky, tak jsem hned ožil, potkával podobně smýšlející lidi, vytvářel svoji nejlepší práci, našel kamarády, cestoval… Nikdy se mi nechtělo tam odtud vracet, takže jsem věděl, že se tam musím zkusit protlačit.“

 

Díky cestování po Evropě a seznamování se s novými lidmi si udělal Lukáš spoustu různých přátel z USA, což se mu dosti vyplatilo. „Před rokem a půl jsem v Rakousku potkal super pár ze Seattlu a hned jsme si sedli. Kontakt pak trochu opadl a narazili jsme na sebe znovu uplnou náhodou v malém městě nedaleko Los Angeles. Dali jsme se do řeči a prozradili mi, že se nedávno zasnoubili, takže jsme hned domluvili focení a podepsali smlouvu na focení svatby. Podobné náhody se mi tam děly každou chvíli, já ty fotky pak všude sdílel, tagoval místa a postupně nabíral další a další práci.“

 

Lukas Korynta Quarry Wedding

 

Lukáš takto cestoval s Eliškou po západní Americe tři měsíce a pak se vrátili do Čech. Cestu absolvovali ještě několikrát, vždy na různé časové úseky a vždy přitom nafotili spoustu krásných fotek. „Jsem z úplně normální rodiny, studoval jsem normální školu a měl normální práci, jen mě to vždycky táhlo jinam a já se to nebál zkusit.“ Což je příklad toho, že nezáleží odkud jste, ale kam směřujete a Lukášův sen je v Americe zakořenit a dostat trvalý pobyt. „Musím vyplnit neskutečný množství papírů a navíc jim předložit kalendář se zabookovanýma foceníma na celej rok dopředu“. Lukáš kolikrát jel na risk bez jakékoliv jistoty, že bude mít práci. “Nejtěžší ze všeho bylo odmítat svatby a další focení v Evropě a snažit se za každou cenu soustředit celý marketing na USA. Dlouho jsem z toho byl zoufalej a nedařilo se mi nic zabookovat, nikdo mě neznal. Hodně mi se vším ale pomáhá Bůh, bez kterého bych do ničeho takového ani nešel. Nebo možná šel, ale namlátil bych si na prvním rohu. V poslední době pak jakoby se s poptávkami roztrhnul pytel.  Tím to ale nekončilo a vlastně nekončí, pořád připravuju podklady, papíry, právnička mi to vrací s požadavkama na úpravy atd. V životě jsem asi na nic složitějším nepracoval. Ale stojí to za to a stát to za to bude. Doufám. Už takhle mě to stálo hromadu peněz, ale chtěl jsem to risknout“.

 

Lukas Korynta Arboterum Portland Engagement

 

Teď naposledy fotil Lukáš pár v legendárním Yosemitském parku a v Sekvojovém národním parku v Kalifornii. „Člověk si hrozně rychle zvykne na to podnebí. Tam je i v zimě teplo, takže když pak najednou po těch měsících přijedeš do Prahy, jseš hned nemocnej“.

 

Na Lukášově fotkách se mi líbí především emoce a celková atmosféra fotek. Je to až neuvěřitelné, jak díky celé kompozici a barvám dokáže vytvořit tak neuvěřitelnou pohodu a probudit v lidech takové emoce. „Strojené fotky mi nikdy nic neříkaly a nikdy ve mně nic nezanechaly. Snažím se naopak zachytit takové momenty, které v lidech pak dokážou vyvolat všechny ty vzpomínky a jak fajn doba to byla“.

 

Lukáš je strašně pohodový chlapík a při povídání s ním si připadáte, jako byste byli přesně v té pohodové atmosféře na jeho fotografiích. Možná tomu přispěla i celková atmosféra Vnitroblocku, která je lazena do podobného hipsterského stylu. Lukáš je jedinečný člověk a jedinečný fotograf a rozhodně stojí za to, abyste se podívali na jeho portfolio jak na Instagramu @lukaskorynta, tak i na jeho webových stránkách www.lukaskorynta.com.

 

Lukáš s přítelkyní Eliškou – Instagram.com/lukaskorynta

 

 

Lukas Korynta Oregon Waterfall

sdílet tweet pin