PARALELNÍ POLIS | Vejdi ven

6. 12. 2015 | Redakce | sdílet tweet pin

VEJDI VEN. VĚTA, KTERÁ DOKONALE VYSTIHUJE PARALELNÍ POLIS. MÍSTO UNIKÁTNÍ SVOU FILOZOFIÍ, PROSTOREM, PŘÍSTUPEM. PARALELNÍ POLIS JE NEJEN JEDINÁ PLNĚ BITCOINOVÁ KAVÁRNA NA SVĚTĚ, ALE I MÍSTO PRO SETKÁVÁNÍ NEBO PRÁCI S JEDINEČNOU ATMOSFÉROU. 

Když jsem vešla do dveří kavárny Bitcoin Coffee, okamžitě ke mně přiskočil brýlatý kluk s úsměvem na tváři: “Ty budeš Kačka, ahoj, Jakub. My si tu všichni tykáme. Tamhle je Denisa a ještě tu někde určitě běhá zbytek.” V tu chvílí už na mě Denisa volala: “Dáš si kafe?” Tak tohle jsem nečekala, ale proč ne? Cítila jsem se příjemně. Pojďme tedy na rozhovor.

K: Ráda bych začala tím, co vlastně Paralelní Polis je. My teď sedíme v kavárně, ale není to jen kavárna…
PARALELNÍ POLIS (PP) : Ne, PP je celá budova. Dole je Makers Lab, tady jsme v kavárně, nad námi je Paper Hub a v posledním patře je Institut kryptoanarchie. Každou část má někdo na starost a vždycky tam je, aby se ujal nově příchozích, popovídal si, poradil. Určitě tě pak provedeme po baráku, aby sis všechno mohla prohlédnout.

K: Takže jsme v bitcoinové kavárně. Můžete jen tak stručně vysvětlit, co to vlastně Bitcoin Coffee je?
PP: Je to kavárna, kde se platí bitcoiny, což je internetová měna. Její výhodou je, že není vázaná na žádné banky a je celosvětová, všude stejná. Dá se za ní normálně nakupovat, jíst, dokonce i bydlet.

K: A jste jediná bitcoinová kavárna?
PP: Ne. Jsme ale jediná výhradně bitcoinová, bereme jen bitcoiny, ale po Praze a celé ČR jsou i další, které přijímají bitcoiny jako alternativu normálních peněz.

K: Je vůbec možné navštívit Bitcoin Coffee bez bitcoinů? Jak to v kavárně probíhá, když přijde někdo, kdo o bitcoinech nic neví?
PP: Každého, kdo přijde, se tu hned někdo ujme. Nabídneme kávu, popovídáme si, vysvětlíme, co je bitcoin a jak ho získat. Možností je víc. Buď si nainstalovat do chytrého telefonu aplikaci, která je vlastně bitcoinovou peněženkou (Mycelium). Další variantou je kupón, vlastně stvrzenka s QR kódem, který má platnost, dokud jde načíst – tzn. není poškrábaný, vyšisovaný apod. Dá se také nabít naše bezkontaktní karta. Bitcoiny si může člověk vyměnit za koruny u nás v bankomatu.

K: Nejste někdy už unavení z toho, že každý den mnohokrát vykládáte pořád to samé nově pří- chozím? Nestaví se k tomu někteří s nedůvěrou – ve smyslu, je to něco nového, tak radši půjdu jinam?
PP:
Vůbec ne. Tohle se nám nestává. Jsme hodně otevření a o tom to vlastně celé je. Baví nás to. Někdy si lidé sednou, dají si kávu a až potom zjistí, že se tu vlastně platí bitcoiny.

K: To mě přivádí k další otázce – jací sem vlastně chodí lidé? Dá se to vůbec popsat, “zaškatulkovat”?
PP: Všichni. Samozřejmě sem chodí taková ta počítačová komunita, IT, bitcoinoví nadšenci a podobně. Chodí sem ale třeba i dvě babičky, kterým se pořád snažím vysvětlit, co to vlastně je bitcoin, že je to ta internetová měna a je to jako kdyby si koupily kupon nebo kredity, za které si pak koupí kávu. Celé pozadí internetové měny asi nechápou, ale jsou tomu otevřené. Obecně k nám chodí všechny možné typy lidí.

K: Působí to tu velmi příjemně, otevřený velkorysý prostor a netradičně bar s kávovarem uprostřed místnosti. Je to jako přijít do obývacího pokoje, domů. Proč tahle dispozice kavárny?
PP:
Otevřenost je vlastně naše celková filosofie PP. Chceme, aby na všechno bylo vidět. Když zákazník chce, celou přípravu kávy projde s námi a pak si to může vyzkoušet sám. I to tykání, chceme, aby se tu lidé cítili příjemně a vykání by mezi námi stavělo bariéru.

K: Teď je mi trochu líto, že přes časopis nejde přenést ke čtenářům tu vůni a chuť kávy. Je moc dobrá!
PP: Připravujeme Bonanza Coffee, která je světle pražená, a tak má výraznější kyselost, ale není hořká.

K: To mě ještě přivádí k otázce, jak je to s cenami, máte je vlastně v korunách…
PP: Ano, máme orientační ceny v korunách, protože hodnota bitcoinu se pořád mění. Cena se pak přepočte na bitcoiny, v našem případě milibitcoiny. 

K: Odkud vlastně vznikl název Paralelní Polis?
PP:
Koncept pochází od českého disidenta a politického myslitele Václava Bendy. Paralelní polis je jednoduše řečeno prostředí svobody, jiný svět, který ale funguje paralelně s naším běžným. S tím souvisí i podtitul “Vejdi ven”. Člověk vlastně musí nejdříve vyjít ven z toho, v čem žije, a vejít do paralelní polis. K otevřenosti a svobodě.

K: A vaše logo?
PP: To souvisí. Je to trojúhelník, kde každý vrchol představuje jednu věc – umění, vědu a technologie. Je otevřený – každý do něj může svobodně vstoupit.

K: Tady v kavárně a obecně v celém domě pořádáte spoustu zajímavých akcí. Můžete nám je přiblížit nebo přímo na nějakou pozvat?
PP:
Každý čtvrtek tu máme od 19:00 hodin čajové nebo kávové degustace, které rozhodně stojí za to. Jednou za měsíc pořádáme Disco Soup, což je také skvělá akce. Společně se vaří ze zeleniny, která podle supermarketů nesplňuje normy (např. okurka je příliš zahnutá), a proto je určena k vyhození. Pustí se k tomu disco hudba, vaří se, je pohodová atmosféra. Pořádáme různé workshopy, jak odborné, tak i pro širší veřejnost, akce pro děti, jógu, cokoliv. Jsme otevřeni a většinou vyjdeme všem vstříc, když to zapadá do našeho konceptu. 

Denisa odběhla na workshop, Jakub (Kapitán) šel připravovat výbornou kávu a ujal se mě Kastelán, aby mě provedl po celé Paralelní Polis. Vezmeme to postupně od “sklepa” a ke každému patru a tomu, co se v něm odehrává, připojím už jen pár slov. 

Foto: Pavel Šinagl

Je na čase náš tak trochu netradiční rozhovor ukončit. Kuba mi ještě pomohl s výměnou bitcoinů a musím říct, že mě to vyloženě bavilo. Po rozhovoru jsem si ještě v kavárně poseděla nad dobrou kávou, na jejíž přípravě jsem se podílela, a o to víc mi samozřejmě chutnala, za což Kapitánovi děkuji :). Odnesla jsem si ještě něco – pořád se koukám do své bitcoinové peněženky a baví mě sledovat, jak se cena bitcoinu mění, vyvíjí, a už přemýšlím, kdy své kroky nasměruji do Paralelní Polis, abych se mohla o své nové zkušenosti podělit s dalšími bitcoin nadšenci, mezi které jsem se zařadila. Takže asi zbývá dodat už jen jedinou větu. Vejdi ven. 

sdílet tweet pin