PŘÍSLIB VĚČNÉ LÁSKY

11. 8. 2017 | Redakce | LIFESTYLE sdílet tweet pin

Prsteny se jako symbol nejen sňatku používají po celá staletí. Historie snubních prstenů sahá až do 12. století, avšak zásnubní prsteny používali Egypťané již dávno předtím. Tou dobou měly zásnubní prsteny úplně jinou podobu, než jak je známe dnes. Prsten tvořil kovový kroužek spojený do tvaru kruhu, který měl symbolizovat nekonečnost. Zásnubní prsten však nepoužívali jen Egypťané, ale používal se také v dobách starého Říma. Římané si předávali prsten spolu s klíčkem, který měl obdarovaného ochraňovat. Avšak Římané používali oproti nám jeden užitečný trik. Darovali svým ženám rovnou dva snubní prsteny. Jeden vyrobený z čirého zlata, který nosily na veřejnosti a druhý z kamene, jenž si ženy nasazovaly během vykonávání domácích prací.

Ne vždy však byl prsten znamením sňatku. Často měl prsten chránit obdarovaného nebo měl symbolizovat čisté přátelství.

Zásnubní prsten má dát na vědomí, že osoba, jenž ho nosí, se zasnoubila a bude se vdávat. V západních kulturách nosí zásnubní prsten povětšinou ženy a je zdoben kamenem. V jiných kulturách mohou oba snoubenci nosit stejný prsten. Zásnubní prsten se vždy nosí na prsteníčku levé ruky.

Snubní prsten by měl být vytvořen z kvalitního materiálu. K jeho výrobě se používá nejčastěji žluté zlato, stříbro, chirurgická ocel či jiný druh kovu. Výběr kamenů je široký – od levnějších zirkonů až po brilianty (diamanty kulatého brusu).

Ne nadarmo se říká, že diamanty jsou věčné, jak zásnubní prsten, tak diamant symbolizují věčnost a stálost, a tak není divu, že právě prsten s diamantem se stal příslibem věčné lásky. Hodnota zásnubního prstenu je nevyčíslitelná, ať už se jedná o prstýnek z pouti, nebo prsten od Cartier, morální hodnota se skrývá v kouzlu okamžiku, kdy muž vysloví přesně tu životní otázku,  na kterou (ne)trpělivě čeká nejedna z nás. Jestliže se ale chceme bavit o optimální ceně, tedy finanční hodnotě, pak existuje nepsané pravidlo, že zásnubní prsten by měl mít cenu tří měsíčních platů.

Po svatbě si můžete vybrat ze tří možností, kde svůj zásnubní prstýnek nosit

  • na prsteníčku levé ruky – umístěný nad snubním prstýnkem
  • na jiném prstu levé ruky, nejčastěji na prostředníčku
  • na jiném prstu pravé ruky, nejčastěji na prsteníčku nebo prostředníčku

V období plném lásky a štěstí nikdo nechce přemýšlet negativně, a tak vás možná tato otázka zarazí, ale víte, co dělat s prstenem v případě rozchodu? Na rozdíl od Ameriky, kde je tato problematika upravena zákonem, který v některých státech říká, že prsten má být v případě zrušení svatby navrácen muži, v jiných amerických státech je prsten považován za dar a žena si ho i přes ukončení vztahu může ponechat, v České republice není zákonem nijak stanoveno, jak nakládat s prstenem v případě ukončení vztahu, a tak je pouze na vás, jak se rozhodnete, potažmo domluvíte. Myslete pouze na to, že jestliže je prsten součástí rodinného dědictví, mělo by jeho navrácení být automatické. Věříme ale, že vás se rozchod před svatbou týkat nebude a čekají vás pouze ty příjemné starosti.

Prožívejte zásnuby, svatbu, ale i manželství společně, nezapomeňte, že ve všech třech obdobích jde především o vás dva. Dělejte společná rozhodnutí, buďte si oporou v časech dobrých i zlých a při pohledu na váš levý prsteníček si vzpomeňte, že jste si jednoho dne slíbili nikdy nekončící lásku a společnou cestu životem.

TEXT: SABINA BOHÁČOVÁ
FOTO: DAVID SKLENÁŘ
PRSTENY: 27JEWELRY, DIC
KVĚTINY: WILD FLOWERS

sdílet tweet pin