JAK REKUPERACE POMÁHÁ DOMÁCNOSTEM NA ZÁPADĚ A JAK MŮŽE POMOC VÁM?

2. 10. 2017 | admin | BYDLENÍ sdílet tweet pin

Opakované využívání odpadového tepla přináší firmám na Západě hned 2 benefity. Tím prvním je snížení provozních nákladů, konkrétně snížení účtů za energie, tím druhým pak příjem z veřejných rozpočtů, kdy firmy část energie z odpadového tepla prodávají okolním městům a ta je používají pro vytápění domácností. Například v Kodani je tímto způsobem vytápěno 98 % domácností.

Více čistého vzduchu, pracovních míst a peněz v kapse

Pro obyvatele pak rekuperace představuje nejen nižší účty za teplo, ale také zlepšení životního prostřední, protože energii není třeba vyrábět konvenčními způsoby. Dále, v okamžiku, kdy se firmám na Západě daří snižovat své provozní náklady, mohou si dovolit rozšiřovat své závody, ať už se jedná o otevírání zbrusu nových provozů či přesun výroby z Asie zpět do původních lokalit. Tento trend má pozitivní vliv na vývoj nezaměstnanosti. Ne každá země v EU se přitom může chlubit tak nízkou mírou nezaměstnanosti jako ČR a každé nové pracovní místo tak znamená pozitivní zprávu pro trhy práce, které se ještě ne zcela zotavily z poslední ekonomické recese.

Rekuperaci tepla samozřejmě využívají i firmy v České republice. Právě opětovné využívání odpadového tepla je jedním ze způsobů, kterým se firmy v ČR snaží udržet svoji konkurenceschopnost na světových trzích v prostředí zvyšujících se mezd. Výměníky jednotek rekuperace tak často najdete v hotelech, restauracích, výrobních objektech, sportovních areálech, kancelářských budovách apod.

Domácnosti mohou opakovaně využívat „své“ odpadové teplo

V čem je však Česká republika pozadu je systém užívání odpadového tepla pro domácnosti. To však neznamená, že Vám tato technologie nemůže pomoci snížit účty za energie! na trhu jsou totiž k dispozici jednotky určené i pro domácnosti, tj. můžete opakovaně využívat teplo, za které jste již jednou zaplatili.

Celý systém funguje tak, že do obvodových zdí Vaší nemovitosti vyvrtáte otvory, do kterých vsadíte rekuperační jednotky (jedná se o tzv. decentralizovaný systém, tj. jednotky nemusí být umístěny ve všech místnostech). Jednotky pracují tak, že jedna část z nich nasává vzduch zvenčí, ohřívá jej, zbavuje nečistot a následně vypouští do místnosti. Ve stejnou chvíli druhá sada jednotek v místnosti nasává vzduch z místnosti, ohřívá jím keramický výměník a následně vypouští do ovzduší. Celý tento cyklus se opakuje 70 vteřin a je dimenzován tak, aby maximálně zpříjemnil pobyt v místnosti, tj.:

  • nedochází kvytváření průvanu
  • vzduch nasávaný zvenčí je zbaven nečistot (zplodiny, alergeny, viry nadměrná vlhkost apod.)
  • provozní ruch na úrovni šepotu díky vložce proti přenosu vibrací

 

Více o jednotkách rekuperace pro domácnosti najdete na této stránce.

sdílet tweet pin