Šatní skříně s posuvnými dveřmi

V posledních letech jsou šatní skříně s posuvnými dveřmi stále větším trendem, a to nejenom mezi mladými. Své zastoupení si našly v mnoha domácnostech. Nabízí inovativní možnost úložného prostoru s maximální úsporou místa. Díky snadné konstrukci je lze vyrábět ve všemožných rozměrech a užít nejrůznější materiál.

…jsou pro každého

Ne vždy stoupá spolu se zájmem i cena. U šatních skříní s posuvnými dveřmi je tomu přesně naopak – právě vysoký zájem vedl výrobce ke snižování cen – samozřejmě, že za málo peněz nelze očekávat vysokou kvalitu – a to zejména, máme-li vyšší nároky na vzhled i kvalitu. Už za pár tisíc ovšem můžeme pořídit prostornou skříň, která nebude vzhledem ani kvalitou úplně pozadu. Spodní hranice pořizovací ceny začíná přibližně na 2 500Kč, vzhledově i dispozičně nejpřívětivější skříně se pak pohybují od 5 do 10 tisíc. Za skutečně prostornou skříň, na kterou byl použit kvalitní materiál, můžete zaplatit až 30 000Kč.

Dodání a prodlení

Zatímco skříně v cenové relaci kolem 5 000Kč bývají skladem a expedice je tak možná do druhého dne, na dražší či atypické skříně si obvykle musíme počkat. Běžná dodací lhůta bývá 1 měsíc – v praxi je ovšem běžné, že se dodání protáhne i o několik týdnů - to bohužel prodejce nemůže vždy ovlivnit, protože rychlost dodání závisí víceméně na výrobci. Pokud nastane prodlení, měl by se s Vámi prodejce neprodleně spojit a domluvit se na dalším postupu – nejjednodušším a nejméně komplikovaným způsobem je prodloužení dodací lhůta (obvykle se jedná o 14 denní prodloužení); v případě nespokojenosti máte samozřejmě právo na vrácení celé zaplacené částky. Smutnou realitou je, že většina dodavatelů po uplynutí měsíční lhůty nedodání zboží zkrátka neřeší, a musíte si tak sami zjišťovat, jaký je současný stav Vaší objednávky, což také není vždy jednoduché.

Základ je vždy stejný

Že v jednoduchosti je krása, je u těchto skříní vidět na první pohled. Jedinečné jsou v podstatě pouze posuvnými dveřmi a možností nadstandardních rozměrů. U většiny firem si navíc lze objednat zcela individuální rozměry, ale i celkové designové provedení – skříně na míru nebo dle přání jsou samozřejmě dražší, než ty vyráběné sériově. A stejně jako u klasických skříní, i zde bývá základ konstrukce obdélníkového nebo čtvercového tvaru – lišit se může pouze stavbou vnitřku nebo použitým materiálem a designem – zejména dveří – ty bývají nejčastěji doplněny o lesklé sklo nebo zrcadlo. Vnitřek je obvykle vyplněn tyčí na ramínka, a v druhé části policemi; část s tyčí lze doplnit o šuplata, která však obvykle nebývají součástí základního provedení.

Šetří místo

Díky posuvnému systému dveří zabírá skříň pouze plochu, na které stojí – dveře se posunují z jedné půlky skříně na druhou, aniž by přesahovaly hranice skříně. Je proto možné nechat menší uličku třeba mezi skříní a postelí, a skříň bude i tak přístupná. Rozšíření úložného prostoru je řešeno větší výškou skříně, nikoli zvětšením šíře.

Komfort

Kromě úspory místa nabízí skříně s posuvnými dveřmi i další výhody. Lze na ně umístit zrcadlo nebo sklo – buď dodatečné dokoupení dle vlastního výběru a umístění, anebo zakoupení skříně se zrcadlem či sklem přímo od výrobce – zrcadla bývají obvykle přes celou plochu dveří; ze skla jsou obvykle vytvořeny ornamenty pomocí menších tabulí. Díky své velikosti nabízí skříň po otevření mnohem lepší přehlednost, než klasické skříně.

Stačí minimum

I když jsou skříně na první pohled mohutné a těžké, posouvání dveří je velmi snadné. Největší překážkou je zajištění dveří po obou stranách, aby se samovolně neotevíraly. K posunutí dveří stačí vynaložení minimální síly, takže to zvládnou i děti či staří lidé.

Úskalí při sestavování

Ač se může zdát sestavení skříně jako hračka, opak je někdy pravdou. Komplikace obvykle nastanou záhy po otevření návodu, který je snad vždy docela nepřehledný. Zkonstruování je navíc pro jednoho člověka takřka nemožné – a i dva mají někdy co dělat. Při montování je třeba užívat přesné typy šroubů dle návodu, a každý raději prohlédnout dvakrát – některé si jsou velmi podobné, a rozdíl je třeba jen ve 2mm délky – v jednom případě Vám půjdou použít oba dva typy, v tom druhém už ale jen jeden. Může se stát, že na začátku použijete špatný typ šroubů, a zjistíte to až na konci – a jelikož trvá sestavování skříně několik hodin, můžou nervy pracovat na maximum. Je vhodné dodržet i přesný postup při skládání – vlastní iniciativa může vést k přeskočení některého z kroků, který pak později nelze provést – třeba vsazení zad do drážek nebo přimontování vnitřní spojující desky.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Yato Klíč momentový 3/4 Yato

Yato Klíč momentový 3/4

16 334 Kč
Detail produktu
Rojaplast Křeslo ZWMC-44 skládací Tradgard

Rojaplast Křeslo ZWMC-44 skládací

1 681 Kč
Detail produktu
Yato Klíč momentový 3/8 Yato

Yato Klíč momentový 3/8

2 012 Kč
Detail produktu

Yato Gola sada 1/2", 3/8", 1/4

4 187 Kč
Detail produktu
Yato Klíč očkoplochý ráčnový 30mm Yato

Yato Klíč očkoplochý ráčnový 30mm

514 Kč
Detail produktu
Yato Klíč momentový 3/4 Yato

Yato Klíč momentový 3/4

6 574 Kč
Detail produktu