Slavný Borgward se vrací a představuje dvě elegantní novinky

13. 5. 2018 | REDAKCE | AUTA sdílet tweet pin

Říká vám něco jméno Borgward? Pokud ne, jistě nejste jediní. Věřte nebo ne, Borgward ve své době platila za jednu z nejvěhlasnějších automobilek v Evropě. O její založení se v roce 1928 postaral německý inženýr Carl Friedrich Wilhelm Borgward a za krátkou dobu se mu podařilo z malého podniku vybudovat automobilku, která zákazníkům nabízela osobní, sportovní, ale i nákladní automobily a jako první na světě přišla s takovými technickými inovacemi, jako je automatická převodovka nebo vzduchový podvozek. V roce 1961 byla ovšem automobilka rozprodána, a to i přes to, že byla stále solventní a dokázala bez problémů splácet veškeré své závazky. Ač by to čekal málokdo, značka Borgward se na automobilovou mapu světa vrátila v roce 2008, kdy se o její znovuzaložení postaral Christian Borgward, vnuk původního zakladatele značky. Ten spojil své síly s čínskou automobilkou Beiqi Foton Motor a rozjel automobilku, která cílí především na čínský a nyní i evropský trh.

Elektrický obr

První novinkou, kterou Borgward nedávno odhalil je nová, plně elektrická, verze velkého SUV BX7. Ta nese název BXi7. Vůz vychází z konceptu, nebo spíše prototypu, který Borgward představil před rokem v Šanghaji. Namísto benzín spalujícího motoru nalezneme v jeho útrobách dvojici elektromotorů o celkovém výkonu 242 koní a s točivým momentem 390 Nm. Zmíněné motory dokáží i tak velké auto, jakým BXi7 je rozhýbat z 0 na 100 km/h za 7,9 vteřiny! Lithium-iontové baterie poskytují vozu dojezd na jedno nabití 375 km. Na rychlonabíjecí stanici se baterie vozu doplní zpět na 100 % kapacity za 45 minut. Tento elektromobil se do Evropy zatím ale nepodívá. Jeho výroba i prodej bude probíhat výhradně v Číně. Borgward ovšem již buduje svou novou továrnu v Německu, konkrétně v Brémách. Je tak dost možné, že po jejím otevření se tento model začne vyrábět i prodávat i na starém kontinentě.

 

Elegantní SUV kupé

Aktuální nabídku značky tvoří dvojice SUV – BX7 a menší BX5. Ty aktuálně doplňuje novinka v podobě modelu BX6. Ta designově vychází z konceptu TS, který byl představený na autosalonu v Ženevě před dvěma lety a navazuje na aktuální trend zvyšujícího se zájmu o vozy s typem karoserie SUV-kupé. Zejména designem přední části navazuje BX6 na svého většího i menšího sourozence. Stejně jako oni i BX6 zaujme vystouplými blatníky, a mohutnou maskou chladiče, ohraničenou štíhlými hlavními světlomety.

Záď zaujme především svým elegantním svažováním a výraznou odtokovou hranou, přes kterou se táhne výrazný nápis „BORGWARD“. Ačkoli zadní hrana v člověku evokuje dojem absence pátých dveří, opak je pravdou a víko se vyklápí celé včetně zadního okna. Model BX6 je aktuálně nabízen pouze s jediným motorem, a to sice s benzínovým dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu 224 koňských sil a točivým momentem 300 Nm. Sílu motoru na všechna čtyři kola přenáší šestistupňová automatická převodovka. Normovaná spotřeba paliva je dle výrobce 7,1 l/100 km.

V tmavém interiéru vozu nalezneme prémiové materiály jako je pravá kůže nebo opravdové dřevo. Mezi další prvky výbavy patří vyhřívaná sedadla s bočním vedením a elektronickým nastavením v deseti různých úrovních, dvouzónová klimatizace, keyless startování nebo informační systém s osmipalcovou dotykovou obrazovkou, umístěnou do středu palubní desky nad dvojicí výdechů klimatizace.

 

sdílet tweet pin