SVATEBNÍ ŠATY OČIMA ČESKÝCH DESIGNÉRŮ

9. 8. 2017 | Redakce | MÓDA sdílet tweet pin

Vysoký topol na jedné straně a alej kaštanů na druhé. Ve vzduchu je slyšet třepotání lístečků stromů a zpěv ptáků z okolí. Vane příjemný vánek, který jemně šimrá na těle. Z dálky doléhají zvuky šumící řeky a venkovský kolorit dokresluje klapající mlýn opodál. Ne, to opravdu není úryvek z žádné knížky. To je teď naše realita. Čím to, že v poslední době stále častěji vyhledáváme a sdílíme štěstí přírody? Je to jednoduché. Prostě nám je v její přítomnosti krásně. A o libé pocity nikdy není dobré přijít, tak je stále přikrmujeme denními zážitky.

Právě nám začíná léto a k tomu neodmyslitelně patří svatby a vše s nimi spojené, stejně tak jako k Vánocům patří zlaté prasátko a Nový rok vždy začínáme předsevzetím.

A my vám teď za naši redakci ukážeme, co bude letos trendy a čím se inspirovat, abyste minimálně aspirovali na nevěstu roku.

„Dáma nikdy nenosí šaty. Dovolí šatům, aby jí byly nošeny.“ – Vivien Leigh

Ať už patříte k těm ženám, které mají od svých čtyř let jasnou představu o svých svatebních šatech a nebo právě zrovna ne, právě pro vás všechny bez výjimky jsou určeny následující řádky. Tak pojďme, začínáme…

Připravili jsme pro vás výběr práce top fashion designerů. Každá z nich je jiná a přesto mají jedno společné – dělají sny skutečnými.

Ptali jsme se za vás…

Petra Brzková

Zakázkovému šití se Petra Brzková, tvořící pod svým jménem, věnuje od 19 let, soustředí se na tvorbu dámských šatů a to především společenských a svatebních. Jak sama ráda říká, její modely jsou pro ženy, které si stejně jako ona myslí, že móda je hra, krásná hra, která o nás a naší osobnosti může hodně prozradit.

Máš ve své kolekci nějaké svatební šaty, které jsou pro Tebe tzv. „srdcovka“?

Za dobu, co dělám svatební šaty, mám hned několik srdcovek, na které nedám dopustit. Většinou se jedná o šaty, kdy mi nevěsta nechá volnou ruku, proběhne jakési vzájemné napojení na stejnou vlnu, a tak nějak si vše dohromady sedne a já si k šatům vytvořím osobnější vztah.

Co by měly mít správné svatební šaty?

Podle mě by měly hlavně uskutečňovat představu a sen nevěsty. Pak je jedno, z čeho jsou ušité, jaký mají styl a design. Hlavni je, když se v nich nevěsta cítí dobře a naplní dokonalou představu jejího svatebního dne.

Jaké materiály používáš nejraději?

Hedvábí. Krajku. Hedvábný šifon a taft.

Lay Sedláková

Lay Sedláková se velmi rychle zařadila mezi výraznou mladou generaci na návrhářském poli. Klasické princeznovské šaty v moderním pojetí z kvalitních látek, ručně šité, přímo pro vás na míru, plně v duchu francouzské haute couture. Jestli někdo dokáže zázraky na počkání, pak je to Lay, to ona vám splní váš sen o pohádkové svatbě.

Jak si můžeme objednat svatební šaty od Lay Sedlákové?

První krok spočívá v tom, že si spolu domluvíme schůzku. Kontaktovat mě můžete buď přes formulář na mých webových stránkách www.laysedlakova.com a nebo mi zavolat. Pak nás čeká první a rozhodně ne poslední schůzka. Na začátek si popovídáme o tom, jakou máte představu o svých vysněných svatebních šatech. Na téhle vizi pak společně pracujeme a zdokonalujeme ji, protože klientky většinou netuší, jaké možnosti se jim nabízí.

Co dělá svatební šaty jedinečnými?

Svatební šaty jsou specifické tím, že v průběhu své tvorby „uzrávají“. Proto je potřeba mít na jejich výrobu dostatek času a promyslet je do těch nejmenších detailů. Šaty samozřejmě povyšují i sofistikované materiály a unikátní komponenty, které si sama vyrábím.

Co nesmí chybět „správným“ svatebním šatům?

Pro každou zákaznici jsou ty „správné“ svatební šaty trochu jiné. Každá z žen přijde do ateliéru se svou představou, kterou však musíme skloubit i s tím, co právě jí opravdu sluší a sedí. Pokud si například vybere nějaký extravagantní model, musí si být jistá, že ho bude umět nosit. Jestliže si vybere šaty, které jsou již samy o sobě hodně zdobené, nejsou potřeba šperky nebo jiné doplňky. Někdy postačí jen krásné vlasy a šťastný úsměv na rtech…

TIQE by Petra Balvínová

Modely Petry Balvínové jsou jasně rozpoznatelné, prolíná se v nich ženskost, elegance a křehkost a právě na křehkosti je postavena i její první svatební kolekce nesoucí poetický název “Křehká”. Kolekce se vyznačuje uvolněností a lehkostí.

Co je must have prvek svatebních šatů Petry Balvínové?

Hedvábná lehkost.

Svatební šaty jsou vždy jedinečné, co je podle vás jedinečnými dělá?

Nevěsta.

Co nesmí chybět „správným“ svatebním šatům?

Identita.

Jaké materiály používáte nejraději a nejčastěji?

Hedvábí.

Svatba je rituál, při kterém před svými blízkými prokážete tomu druhému svoje oddání. Právě tyto myšlenky mne vedly k tomu, že jsem na svatební šaty nahlédla pod jiným úhlem. Chtěla jsem tak vytvořit oblečení, které je přesně tak upřímné jako slib, který člověk dává. Vystihnout ženu v její podstatě – jemnou, křehkou, smyslnou a upřímnou„, dodává ke vzniku kolekce návrhářka.

Sophistic by Veronika

Ženskost, elegance a sebevědomí, to jsou synonyma pro tvorbu Veroniky Štěrbové. Hlavním znakem je variabilita, jeden kousek neznamená pouze jeden způsob nošení, ráno do práce, odpoledne do města, večer do baru, v modelech od Veroniky můžete strávit celý #sophisticday.

Co jsou pro Vás ikonické svatební šaty?

Nechci vyzdvihovat určité šaty, každá nevěsta je pro mě výjimečná a každá spolupráce s nevěstou je jedinečná. Ale pokud bych měla označit nějaké šaty jako IKONICKÉ pak asi ty moje… Byly ve stylu Artdeco.

Co mě baví na tvorbě svatebních šatů?

Mám ráda ten dialog, který s nevěstou vedu, miluji to velké nadšení a očekávání každé. Všechny ty emoce, které na zkouškách svatebních šatů vyplouvají na povrch mě nabíjejí a jsou pro mě INSPIRACÍ…

Emoce, které se mi vybaví ve spojení se svatbou?

LÁSKA, NADĚJE, ŠTĚSTÍ a PŘÍSLIB.

Proč jste se rozhodla vytvořit aktuální mini kolekci svatebních šatů?

Protože té lásky, naděje a štěstí okolo mě je v poslední době víc než dost a to je velká inspirace…Ale také proto, že na letošní září tvořím jedny naprosto výjimečné svatební šaty pro jednu naprosto výjimečnou nevěstu a to pro moji maminku…Je to krásná práce a společné chvíle při tvorbě jejích svatebních šatů si moc užívám…a to byl ten impuls vytvořit celou svatební kolekci.

Zuzana Kubíčková

Potrpíte-li si na ženskost i originalitu, pak je právě Zuzana Kubíčková tou správnou návrhářkou, která by vám měla vytvořit (nejen) svatební šaty. Krajky, výšivky a perly jako symbol ženskosti, staré textilní techniky aplikované do moderního oděvu zase symbolem originality.

Co je must have prvek svatebních šatů Zuzany Kubíčkové?

Podvazek z hedvábné krajky s hedvábnou mašličkou a broušeným křišťálovým korálkem. A taky krásné prádlo.

Bílé, nebo černé svatební šaty…a proč?

Asi bych řekla, že klidně obě barvy, ale mně osobně se nejvíc líbí lehké barevné nádechy – jako například pudrový odstín. Šaty s nádechem do šeda, do stříbrna, do béžova, to se mi aktuálně líbí nejvíc. Nebo když je v látce kovové vlákno, to vypadá dobře.

Má Zuzana Kubíčková svoje vysněné svatební šaty?

Paradoxně nemám. Ale líbí se mi krátké šaty. Ne úplně mini, samozřejmě. Ale vím, že já budu mít krátké (ne úplně dlouhé šaty). Jinak je to otevřené.

Přichází k vám nevěsty vždy s jasnou představou, nebo ladíte detaily až na schůzkách?

Ne. Je to individuální. Někdo má jasnější představu, někdo méně, ale stejně je to vždycky tak, že se dohodneme, protože si nevěsty nechají doporučit. Šaty vznikají tak, že si se zákaznicí povídám, chci se dozvědět co nejvíce o nevěstině představě svatebního dne a podle toho směřuji svůj návrh a společně tu představu vyladíme.

SOBJE

“Mladší sestra značky ODIVI, která se rozhodla vydat se vlastní cestou,” říkají o ní sami designérky Iva Burkertová a Tereza Plaštilová. Je stvořena pro ty, které mají svůj styl, jdou za svými sny a nechtějí vypadat ve svůj den jako šlehačkový dort.

Klasická, nebo boho svatba a proč?

Vlastně ani jedna. Každý pár by si měl do svatby přenést svoji osobnost a svůj vlastní příběh, a ne jen okopírovat svatbu svých rodičů nebo svatby z Pinterestu.

Co dělá Vaše svatební šaty jedinečnými?

V Čechách je naštěstí v poslední době vidět několik návrhářů a značek, které jdou jiným směrem, než bývalo zvykem, takže bychom o našich šatech neřekly, že jsou jedinečné. My se snažíme, aby šaty bylo možné v pozměněné verzi nosit i po svatbě, aby nezůstaly viset jen ve skříni. Proto jsou šaty často variabilní nebo složené z několika dílů, které lze použít v jiném stylingu.

Proč jste se rozhodly vytvářet minimalistické, nebo dokonce krátké svatební šaty?

Samy máme rády jednoduchost, hraní si s nenápadnými detaily. Nosíme pohodlné věci, ve kterých se můžeme volně hýbat a to samé chceme dopřát nevěstám.

Vaše vlastní svatební šaty?

Tereza: Šaty, ve kterých se budu cítit báječně a krásně, ale u kterých mě nebude mrzet, že si na ně v záchvatu smíchu vyleju skleničku červeného nebo je ucourám po zemi divokým tancem.

Iva: Pohodlné, které odrazí moji osobnost a momentální náladu. Šaty, ve kterých budu svému nastávajícímu i sama sobě připadat neodolatelná.

„Mám velmi jednoduchý vkus. Spokojím se vždy s tím nejlepším.“ – Oscar Wilde

Tento citát dokonale vystihuje to, co bylo výše řečeno. Budoucí nevěsty, přejeme vám, ať vám prší štěstí…

TEXT: LUCIE BARTOVSKÁ
ÚVODNÍ FOTO: SOPHISTIC BY VERONIKA EVA NEUŽILOVÁ
FOTO: SOUKROMÝ ARHIV DESIGNÉREK

sdílet tweet pin