Svatební zvyky z nejrůznějších koutů světa

Svatba je jedním z nejkrásnějších a nejdůležitějších dnů v našem životě. V každém koutě světa přicházejí dva lidé k obřadu s přáním, vírou prožít společně celý život. Existuje spousta zvyků a tradic, které mají tento sen každého z nás posvětit. Pojďme do nich společně nahlédnout. 

Svatební zvyky a tradice v Indii

Bývalo zvykem, že rodiče svým dětem vybírali vhodný protějšek bez ohledu na jejich přání. Sňatek je v Indii spíše obchodem než láskyplným svazkem. Nevěsta musí být samozřejmě panna. Svatba v Indii začíná v podvečer. Nevěsta je oblečená do červeného, růžového nebo zlatého sárí. Její nohy a ruce jsou bohatě zdobeny hennou. Ženich si pro nevěstu přijede na ozdobeném koni, ti bohatší na ozdobeném slonovi. Svatba se neobejde ani bez ohňostroje. Do ohně se vhazují zrnka rýže – oběť bohyni Lakšmí.

Svatba v Itálii

Na svatbu se Italové připravují i 2 roky dopředu. Samotný obřad se pak koná v nádherném kostele. Počet svatebních hostů může dosáhnout až 150. Italská nevěsta si vybírá svatební šaty v těch nejlepších módních salónech nebo si je nechává šít na míru. Samozřejmě vévodí bílá barva. Jako je zvykem u nás, i v Itálii se po obřadu na novomanžele hází rýže – symbol plodnosti. 

Svatba v Řecku

Řecká svatba je opravdu velmi honosná. Ať už mluvíme o počtu hostů, kterých může být až 1 500, nebo o obrovském svatebním stole se spoustou řeckých specialit. Dva až tři dny před svatbou házejí svatebčané novomanželům do postele mince. To jim má zajistit plodnost a prosperitu do budoucnosti. I během svatby strkají hosté peníze nevěstě do šatů. Při odchodu pak svatebčané dostávají mandle obalené v cukru v tylovém sáčku. 

Svatba ve Skotsku

Ve Skotsku se mohou vzít lidé již v 16 letech a nemusí mít svolení rodičů.

Dodržuje se velmi zvláštní zvyk, kdy nevěsta musí podstoupit tzv. očernění. Svatební hosté nevěstu unesou a pak ji polijí černou hmotou, připravenou ze zkažených vajec, popela, mléka a nakonec ji posypou peřím. Nevěsta poté musí navštívit minimálně 10 hospod a všude něco vypít. 

Svatba ve Švédsku

Velmi zajímavý je švédský zvyk. Na svatební hostině mají všichni muži právo políbit nevěstu. Pokud se nevěsta zdráhá, mohou se ženy, které se svatebního veselí účastní, vrhnout na ženicha a vymáhat stejné právo. 

Svatba v Japonsku

Můžeme zde vidět jak tradiční, tak netradiční svatby. My se ale podíváme na ty netradiční. Na netradiční svatbu přicházejí hosté v kimonech a samotného obřadu se účastní pouze rodinní příslušníci. Ostatní hosté se připojí až k oslavě. Nevěsta si smí pozvat jen kamarádky, ženich kamarády. Ve svatební den má nevěsta za úkol dojít do ženichova domu a přesvědčit tchýni, že je hodna jejího syna. Má za úkol přeskočit oheň rozdělaný před prahem domu a prodrat se slaměným plotem.

Nevěsta je oblečena do bílého kimona a ženich do černého s černými kalhotami. Novomanželka se po obřadu  převléká do jiných barevných kimon. Manželskému páru to má zajistit štěstí a lásku. Jako svatební dary novomanželé dostávají peníze v nádherných zdobených obálkách. Svatba totiž často dosahuje astronomických sum. 

Svatba v Egyptě

Egyptská svatba je velmi pompézní. Nevěsta se na obřad připravuje celé hodiny. Nohy, ruce, ale i obličej má zdobené hennou. Toto zdobení muže trvat až 8 hodin. V pozadí nezůstávají ani vlasy a mak-up. Během svatebního tance je před nevěstu postaven koš pro svatební dary. Těmi jsou hlavně zlaté prsteny, náramky, řetízky a zlaté hodinky.

Svatba v Albánii

Největší zvláštností albánské svatby je, že ženich s nevěstou slaví svatbu odděleně.  Ženich na manželčinu oslavu na chvíli dorazí, společně si zatančí, nakrájí svatební dort a poté se vrací opět ke svým přátelům. Nejčastějším svatebním darem jsou peníze a ne zrovna symbolická částka.

Svatba v Číně

Je velmi honosná. Převládá zde červená a zlatá barva. Mladý pár  si v den svatby ustřihne pramen vlasů, který si uchová jako vzpomínku na den sňatku. Některé z tradic jsou podobné těm našim.  Například během hostiny manželé společně jedí dlouhou nudli, což jim mám zaručit dlouhý a šťastný společný život.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

G21 H20CF G21

G21 H20CF

2 670 Kč
Detail produktu
VOLTRONIC® 59580 Vánoční LED osvětlení 10 m - barevné 100 LED BATERIE VOLTRONIC®

VOLTRONIC® 59580 Vánoční LED osvětlení 10 m - barevné 100 LED BATERIE

275 Kč
Detail produktu
Voltronic 2044 Vánoční LED osvětlení 40 m - teple bílá 400 LED VOLTRONIC®

Voltronic 2044 Vánoční LED osvětlení 40 m - teple bílá 400 LED

698 Kč
Detail produktu
Powerplus POWX00500

Powerplus POWX00500

2 399 Kč
Detail produktu
VOLTRONIC® 2054 Vánoční světelný déšť 400 LED teple bílá - 10 m VOLTRONIC®

VOLTRONIC® 2054 Vánoční světelný déšť 400 LED teple bílá - 10 m

836 Kč
Detail produktu
CorbySport 35065 Basketbalový míč Brother

CorbySport 35065 Basketbalový míč

269 Kč
Detail produktu