Tipy pro levné cestování!

Také máte seznam nacpaný k prasknutí místy, kam se chcete jednou podívat? A políčka, které si u jednotlivých položek zaškrtáváte, jsou až na pár výjimek prázdné? Neustále odkládáte všechno dobrodružství, jež Vás „tam venku“ čeká? Až dostudujete. Až budete vydělávat více peněz. Až děti vyrostou. Až, až, až.

Těch důvodu, proč zrovna teď cestovat nemůžete, si můžete vymyslet tolik, že byste je na obou rukách nespočítali. Pokud jedna z těch příčin, která se pro Vás stává rozhodující, je nedostatek financí, poradím Vám, jak na cestování ušetřit, ale o to více si jej užít.

Jakožto studentka nemám stálý příjem, ani rodiče s tučným kontem, kteří by mi moje výlety sponzorovali. Vlastně bych si to ani nepřála, jelikož odjet někam na vlastní pěst je to nejlepší, co můžete udělat.

Levné cestování

Naplánujte si vše podle sebe

Tip číslo jedna zní: „Vykašlete se na cestovku.“. Naplánujte si vše podle sebe, od destinace, přes datum, až po jednotlivé výlety po památkách nebo prozkoumávání přírody. Zkrátka, vyberte si to, co bude bavit Vás. A promyslete to co nejdříve dopředu, alespoň to datum.

Letos v lednu jsem se poohlížela po nějakých hotelech ve Vídni. Rozhodli jsme se totiž s přítelem vyrazit na naši první společnou dovolenou (a také první bez rodičů). Nic neobvyklého. S čím ani jeden z nás nepočítal, byla cena ubytování. Když se po několika týdnech nic nezměnilo a naší jedinou nadějí zůstalo vyhrát Sportku nebo vyloupit banku (ani o jedno jsme se nepokoušeli), začal se náš sen o společně stráveném čase v zahraničí pomaličku rozplývat. Až do jednoho dne, kdy mi spolužák prozradil, jak si zaletěl do Švédska za tisícovku, a to včetně ubytování.

Levné cestováníV této chvíli si možná myslíte, že to není možné, a že měl pouze štěstí. S tím samozřejmě souhlasím, jistou dávku štěstěny určitě měl, my se ale podívali do Vídně za skoro stejnou cenu, a to dokonce na týden. To hlavní tajemství spočívá v ubytování zadarmo, nebo za několikanásobně nižší částku, než Vám předloží na účtence v hotelech.

Bydlet ve středu metropole zadarmo není problém

Pokud chcete zkusit své štěstí a obětovat pár hodin tím, že budete obepisovat naprosto cizí lidi s žádostí o přespání v jejich domě nebo bytě, zkuste stránku couchsurfing.com. Tam jsme totiž uspěli my, a tak jsme bydleli ve středu Vídně zadarmo a dokonce sami, jelikož majitel bytu odjel pracovně na druhý konec Rakouska. Dosud nechápu, že se nebál o své věci, přece jen, na této stránce nemáme žádné hodnocení ani ověření.

Lidé pronajímají své volné pohovky, postele, pokoje a dokonce i celé byty za levné ceny

A nebo Vám stačí jen levnější ceny a s povídáním přes internet nechcete ztrácet čas, nebo moc neumíte anglicky? Pak je pro Vás ta pravá stránka airbnb.com, kde lidé pronajímají své volné pohovky, postele, pokoje a dokonce i celé byty. S touto službou má zkušenost moje maminka, která ji vyzkoušela už dvakrát a pokaždé přijela domů nadšená (kdo by taky ne, když se ušetřená částka pohybuje v řádech tisíců).

Nezapomeňte na důkladné přečtení popisu a recenze

Dbejte na důkladné přečtení popisu, který Váš možný budoucí hostitel sepsal. Mohou se zde vyskytovat mnoho informací, jež se Vám nemusí líbit. Tak například někteří nechtějí, aby jim do domu jezdili lidé s dětmi, nebo například kuřáci. Zároveň se ale při čtení o člověku něco dozvíte a často v textu najdete ukryté nějaké heslo, které musíte napsat do předmětu zprávy, aby si ji hostitel vůbec rozklikl. Brání se tak přeposílaným zprávám typu ctrl + c a ctrl + v. Nezapomeňte taky projet recenze od těch, kteří už měli tu čest ubytovat se před Vámi.No a pak už jen stačí koupit jízdenku či letenku (o tom třeba někdy příště), popadnout batoh, naházet do něj to nejdůležitější, a pak už kráčet rovnou za nosem. Uvidíte sami, na jaká krásná místa Vás nohy zavedou.

Text a foto: Martina Homolaková

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Yato Klíč momentový 3/4 Yato

Yato Klíč momentový 3/4

16 334 Kč
Detail produktu
Rojaplast Křeslo ZWMC-44 skládací Tradgard

Rojaplast Křeslo ZWMC-44 skládací

1 681 Kč
Detail produktu
Yato Klíč momentový 3/8 Yato

Yato Klíč momentový 3/8

2 012 Kč
Detail produktu

Yato Gola sada 1/2", 3/8", 1/4

4 187 Kč
Detail produktu
Yato Klíč očkoplochý ráčnový 30mm Yato

Yato Klíč očkoplochý ráčnový 30mm

514 Kč
Detail produktu
Yato Klíč momentový 3/4 Yato

Yato Klíč momentový 3/4

6 574 Kč
Detail produktu