WEDDING TALK: MONIKA SROVNALOVÁ

8. 8. 2017 | Redakce | MÓDA sdílet tweet pin

Vždy, když čekám na fotografie ze svatebního dne mých zákaznic, připadá mi, že čekám na fotky z vlastní svatby,” říká Monika Srovnalová, švadlena a dámská krejčová, která se živí především tvorbou svatebních šatů na zakázku.

MÓDA

… módě jako takové se sama za sebe příliš nevěnuji, trendům nepodléhám a sama dávám přednost pohodlí a tomu, co se mi zrovna líbí. Ráda nosím oblečení z mé tvorby, když už po něčem v obchodě sáhnu, po chvíli uznám, že si něco podobného raději sama ušiji, možná profesní deformace…

Pozornost ale rozhodně věnuji trendům v oblasti svatebních šatů. Bohatým sukním daly nevěsty sbohem a ve svůj svatební den oblékají spíše jednoduché splývavé šaty v tzv. boho stylu, za tento rok jich zhotovuji nejvíce. Zatímco dříve jsme mohli na svatebních šatech vidět satén kombinovaný s tylem, v současnosti dávají budoucí nevěsty přednost krajce v kombinaci s šifonem či hedvábím. Připadá mi až neuvěřitelné, jak se rok od roku tenhle segment mění.

SVATEBNÍ ŠATY

… myšlenka, že bych se svatebním šatům mohla věnovat, mi v hlavě utkvěla během tvorby mých svatebních šatů.

Na zakázku nešiji jenom svatební šaty, ale i vycházkové oděvy nebo plesové šaty, ty svatební jsou mému srdci nejblíž, stejně jako zákaznice, pro které modely zhotovuji, spousta se jich ke mně vrací a to mě samozřejmě těší ze všeho nejvíc. Každá nevěsta je jiná, jedna chce šaty krátké s puntíky, druhá dlouhé romantické s krajkou, třetí barevné extravagantní. Nejhezčí je vždy ale ten pocit, když si uvědomím, že jsem vytvořila pro nějakou ženu šaty pro její nejkrásnější den v životě.

ŠITÍ

… k šití mě přivedl dědeček, dokonce si dodnes pamatuji, jak jsem si poprvé sedla k jeho šicímu stroji.  Po základní škole mě mé kroky směřovaly na SOŠ Štursova v Olomouci, kde jsem se věnovala oboru dámská krejčí, volba byla jednoznačná, obor s možností věnovat se prostřednictvím praxe zakázkovému šití mi přišel velmi praktický.

MUST HAVE

… jednoznačným must have každých svatebních šatů je pohodlí.

DESIGNÉŘI

… základ je vždy dobře padnoucí oděv, a to především při pohybu, a ne pouze naaranžován na modelce, například při fotografování. Důležité je dbát ne jen na design, ale i na kvalitu a funkčnost oděvu. Oceňuji designéry, kteří si oděv nejprve sami navrhnou a následně ušijí, bohužel takových je málo. Je mi líto, že skutečná krejčovina upadá a mrzí mě, když vidím, že se stále rozrůstají spíše obory typu oděvní návrhář. Každý designér by si měl v první řadě uvědomit, že ať chtějí nebo ne, tak jejich práce je závislá právě na švadlenách a krejčích, kteří model ušijí.

Celý rozhovor s Monikou Srovnalovou si můžete přečíst v aktuálním vydání inCONCEPT magazine.

TEXT: NIKOL PAVLÍČKOVÁ
FOTO: SOUKROMÝ ARCHIV

sdílet tweet pin